Samba 11

Samba 11

Mag Marin, Samba 11 ile günlük, hızlı, kullanımı ve bakımı kolay sürat tekneleri pazarına dikkat çekici bir giriş yapıyor. Tersanenin, son yıllarda popülerleşen bu pazarda ses getirmeye aday yeni modelini inceliyoruz.

YAZI: Kadir Pirasoğlu – FOTOĞRAF: Kerem Sanlıman

Ülkemizde denizciliğin ve tekne sektörünün gelişmesinde yerli üreticilerin katkısı ve önemi büyük. 2008 yılında kurulan Mag Marin Composite Yachts, ürettiği teknelerle kısa sürede sektörde beğeni toplayan, zengin bilgi birikimine sahip genç bir tersane.

Daha çok kompozit yarış ve performans tekneleri üzerine odaklanan firma, bugüne kadar iki adet 66 feet performans crusier, 12 adet 26 feet yarış teknesi, iki adet 7.7 metre boyunda yarış yelkenlisi ve sipariş üzerine 42 feet ahşap Coastal Cruiser motoryat üretimi gerçekleştirmiş.

Temmuz ayında suya inen yeni modeli Samba 11 ise tersanenin Magmarin 42 Coastal Crusier modelinden sonra ürettiği ilk motoryat. Samba 11, son zamanlarda tüketicilerin hızlı, kullanımı ve bakımı kolay teknelere olan talebi üzerine, geniş kişiselleştirilebilme seçenekleriyle yarı seri üretim olacak şekilde üretilmeye başlanmış.

Tersanenin hedefinde sektörde bilinen yabancı rakip markalarla fiyat, performans ve kalite açısından rekabet edebilen fakat bu markalar gibi yüksek adetlerde üretim yapmak yerine geniş kişiselleştirme seçenekleriyle iç ve dış pazarda tercih edilen bir marka haline gelmek var.

KULLANIŞLI GÜVERTE TASARIMI

11.20 metre boya ve 3.30 metre ene sahip modelin gemi mühendisliği Stimson Yacht Design, yapısal mühendisliğiyse Gurit tarafından yapılmış. Hem mühendislik hem de üretim tekniği nedeniyle ortaya normal seri üretim teknelerden çok daha hafif ama sağlam ve uzun ömürlü bir tekne çıkmış.

Daha çok yarış yelkenlilerinde kullanılan bir teknikle tüm tekne; gövde, güverte, perdeler ve boyuna elemanlar kompozit olarak epoksi reçine, eglass ve köpük çekirdekle vakum altında konsolide edilerek üretilmiş.

Projenin ortaya çıkma süreci tersanenin 1,5 yılını almış. Kalıpların hazırlanması ve üretimin planlanmasıyla artık Samba 11, müşterinin istediği kişiselleştirme seçenekleriyle üretilip, istenilen motor ve aksesuarların teminine göre 3,5 ay gibi kısa bir sürede teslim edebilecek durumda.

Samba 11, Open ve Cabin olmak üzere iki versiyona sahip. İlk tekne yaz aylarında, Akdeniz ve Ege sahillerinde kullanılacağı ve bu bölgelerde güneşten korunmanın bir gereklilik olduğu düşünülerek, müşteri tercihleri de göz önünde bulundurularak Open ve hardtop’lı olarak hazırlanmış.

SAMBA 11 ilk izlenim yazısının devamını Ağustos sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.