Yatçılara entegre hizmet: Ören RIB & Refit Park

Yatçılara entegre hizmet: Ören RIB & Refit Park

Yatçılara kaliteli ve entegre bir kara park hizmeti sunmak isteyen Setur Marinaları, bu alandaki ilk yatırımını Ören Rib & Refit Park ile gerçekleştirdi.

Röportaj: Kadir Pirasoğlu

Setur Marinaları Genel Müdürü Emre Doruk
Setur Marinaları Genel Müdürü Emre Doruk

Türkiye, uzun sahil şeridi ve zengin denizcilik geçmişiyle deniz tutkunları için cennet bir konumda bulunuyor. Denizcilik sektörü ülkemizde son yıllarda artan tekne sayılarıyla birlikte hızla gelişse de tekne sahipleri için barınma ve kışlama tesislerinin azlığı hâlâ önemli konuların başında geliyor. Özellikle kışlama söz konusu olunca sunulan bakım-onarım ve fiyat avantajlarıyla kara parkları öne çıkıyor.

Marinacılık alanında önemli projeleri hayata geçiren ve sahil şeridimizde birçok marinaya sahip Setur Marinaları bu alandaki ilk tesisi Ören Rib & Refit Park’ı 2023 Ağustos ayında faaliyete geçirdi. 22 bin metrekarelik bir alanda, tekne büyüklüklerine göre değişmekle birlikte yaklaşık 150 tekne kapasiteli tesis Bodrum ve Akyaka gibi popüler yatçılık destinasyonlarına yakın ve tersane bölgesine iki kilometre mesafede yer alıyor. Ören Rib & Refit Park’ın kuruluş hikâyesini, tesis yatırımlarını ve gelecek planlarını Setur Marinaları Genel Müdürü Emre Doruk’tan öğrendik.

Ören Rib & Refit Park’ın kuruluş hikâyesini öğrenebilir miyiz?
Son yıllarda ülkemizde denizcilik alanına olan ilgi belirgin bir şekilde arttı. Bu doğrultuda Setur Marinaları olarak biz de yatırımlarımızı sürdürüyor, marinacılık alanında önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Kara park işletmeciliği de, marinacılığın önemli bir parçası. Yola çıkış stratejimizde marinalarımızla entegre bir kara park tesisini faaliyete almak ve yatçılarımıza uygun fiyatlı hizmet verebilmek vardı. Bu anlamda 2023’ün ağustos ayında bu alandaki ilk yatırımımız Ören Rib & Refit Park’ı faaliyete geçirdik.

Tesisin öne çıkan özellikleri neler?
Setur Marinaları olarak, sektöre katma değer ve kalite standardı getirmek adına kara park sahalarında da marka kimliğimizi ortaya koyuyoruz. Öncelikle Ören’i farklı kılan temel unsur bu. Bununla birlikte kış aylarında deniz yerine karada kalmayı tercih eden pek çok tekne sahibi oluyor. Örneğin sıklıkla tercih edilen, 8-10 metrelik RIB araçlar genellikle marinalarda demirli kalmıyor. Güvenlik ve bakım-onarım, tekneciliğin en önemli unsurları. Bu alanlardaki tüm ihtiyaçları marinalar dışında da güvenle karşılayacağımız bir alanı Ören’de yarattık.

Kara park sahası içinde ve çevresinde sunulan hizmetler neler?
Ören Rib & Refit Park’ta karada kışlama, tekne bakımı ve onarımı alanında müşterilerimizin gereksinim duyabileceği tüm hizmetleri tek çatı altında sunuyoruz. 240 ton kapasiteli Croc Lift, özellikle büyük tonajlı teknelerin bakım, onarım ve depolama süreçlerini daha etkin ve verimli hale getiriyor. Travel lift ile ise, 25 metre uzunluğa ve 6.3 metre genişliğe kadar olan tekneleri karaya alabiliyoruz. Ayrıca, makine parkımızdaki 60 tonluk tekne taşıyıcısı da kara sahasındaki işlerini sürdürüyor. Kara sahamızda bulunan 2.200 metrekarelik ikiz kapalı hangarda 50 metreye kadar, 700 metrekarelik ikinci hangarda ise 30 metreye kadar olan tekneler için refit hizmetleri sunuyoruz. Bu alanlar, boya işleri, motor bakımı, mekanik, elektrik, marangoz işleri ve fiberglas işleri gibi çeşitli ihtiyaçlara yönelik tam donanımlı atölyelerle destekleniyor. Son teknolojiyle üretilen pedestallarla sahadaki tüm teknelere elektrik ve su hizmeti imkânı sağlıyoruz. Rib & Refit Park, bu hizmetleriyle müşterilerine konforlu ve güvenilir bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Tesisteki güvenlik önlemleri ve bakım standartları nelerdir?
Güvenlik konusunda gelişmiş teknolojiyle donatılmış bir yapı sunuyoruz. Yüksek çözünürlüklü güvenlik kameraları sayesinde tesisimizin her noktasını sürekli olarak izleyebiliyoruz. Ayrıca, yangın altyapımızı yenileyerek tesisimizi daha güvenli hale getirdik. Modern teknolojiyle desteklediğimiz bakım standartlarımızı en yüksek seviyede tutuyoruz.

Tesis içerisindeki makine-ekipman parkurunuza son dönemde 240 tonluk bir Croc Lift eklediniz. Bu size nasıl bir kabiliyet kazandıracak?
Travel Lift’imize eklenen 240 ton kapasiteli Croc Lift, özellikle büyük tonajlı teknelerin bakım, onarım ve depolama süreçlerini daha etkin ve verimli hale getiriyor. Böylece 50 metreye kadar olan tekneleri, 70 metre uzunluğundaki rampadan karaya alabiliyoruz. Bize sunduğu bir diğer yetenek ise, artık genişlik sınırlaması olmaksızın katamaran teknelere hizmet sunabiliyoruz. Bu da karapark hizmetlerinde daha geniş bir müşteri kitlesine hitap etmemizi sağlıyor.

Sürdürülebilirlik ve çevre koruma konusundaki politikalarınız neler?
Sürdürülebilirlik, işimizin temel değerleri arasında yer alıyor. Çevresel strateji planımız, küresel çevre sorunlarını öncelikli riskler arasına alarak çevreye duyarlı yatırımlar gerçekleştirmeyi esas alıyor. Bu kapsamda, iklim krizi, plastik kirliliği, doğal kaynakların azalması ve biyolojik çeşitlilik kaybı gibi konuları dikkate alarak çevre stratejilerimizi belirliyoruz. Halihazırda yenilenebilir enerji gibi daha çevre dostu seçenekler sunabilen bir konumdayız. Ören Rib & Refit Park da bu doğrultuda çevresel etkisini minimize etmeyi ve ekosistemi korumayı amaçlayan kapsamlı bir çevre koruma politikası izliyor. Öncelikle yeşil teknolojileri devreye alarak karbon ayak izimizi azaltıyoruz. Geri dönüşüm süreçlerinin desteklenmesi başta olmak üzere arıtma teknolojileri üzerine projeler üretiyoruz.

Yatçılara sunduğunuz avantajlar var mı?
Evet, Ören Rib & Refit Park diğer çekek sahalarından ayıran özelliklerinden biri de bu tesisimizden hizmet alan yatçıların tüm Setur Marinaları’nda önemli avantajlara sahip olması. Yatçılar, Setur Marinaları’nda yedişer gün ücretsiz süre hakkının yanı sıra bir yıllık sözleşmenin bir kısmını burada, bir kısmını da marinalarımız deniz sahalarında uygun fiyatla geçirme fırsatı yaratan “sözleşmeni dizayn et” kampanyasından faydalanabiliyor.

Gelecek planlamalarınız içinde neler var? Bu alanda yenilikleriniz ve geliştirmeler devam edecek mi?
Setur Marinaları olarak odağımızda her zaman büyüme ve gelişme var. Ören’e dair gelecek planlarımızda da bu odakları koruyoruz. Bu çerçevede, tesis altyapısını güçlendirmek ve teknolojiyi kullanarak hizmet kalitesini artırmak gibi hedeflerimiz bulunuyor. Ayrıca, kara park alanı kapasitesini artıracak, sunduğumuz hizmetleri genişletecek ve çeşitlendireceğiz. Bu büyüme ve kapasite artışı daha fazla fırsat ve erişim sağlaması açısından aynı zamanda sektörün ekonomik ve turizm potansiyeline de katkıda bulunacak. Ören Rib&Refit Park’ı daha modern, kullanıcı dostu ve daha çevreci bir tesis haline getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kara park işletmeciliğini yeni bir iş modeli olarak görüyoruz, doğru lokasyonlarda ve uygun koşullarda farklı büyüme alternatiflerini değerlendiriyoruz.

Ören RIB & Refit Park röportajı dergimizin Haziran 2024 (198) sayısında yayınlanmıştır.

Dergimizi dijital platformda okumak isterseniz IOS uygulamamızdan abone olabilirsiniz.