Seyir testi: Evo R+

Seyir testi: Evo R+

Göz ardı edilemeyecek bir günlük gezi teknesi mi arıyorsunuz? Yeni olağanüstü Evo R+ ile tanışın.

Elinizden geldiğince deneyin, böyle bir teknenin yanından geçip gitmek çok zor. Uzun, açılı baş güvertesi, elmas kesimi hayalet uçak stili camları ve meydan okuyan tamamen siyah renk seçimiyle tekne dev bir görünüm ortaya koyuyor, gerçekte bu görünüm dümenevi modelinin baz aldığı Evo R6’dan da çok büyük ve bu bize bir şeyler söylüyor.

Ancak estetiğin çekiciliğinde tamamen kaybolmadan, bu neden R6 yerine bu tekneyi almak isteyeceğimiz sorusunu soralım, yanıt ise çok kolay. Evo R+ modelini alırsınız, çünkü açık teknenin sunduğu stil, etki ve keyfi istiyorsunuz, ancak misafirleriniz için hava şartları üzerinde ekstra kontrolü ve seyirde ekstra konforu da istiyorsunuz. Model Evo’nun köklü R serisinde ortaya çıkan planları hakkıyla izleyen bir tasarım seçimi üzerine kurulu.

Evo R+ özünde, bir alüminyum yapısal iskelet neredeyse tamamıyla renkli camdan inşa edilmiş bir dümenevinin temelini oluşturuyor.
Evo R+ özünde, bir alüminyum yapısal iskelet neredeyse tamamıyla renkli camdan inşa edilmiş bir dümenevinin temelini oluşturuyor.

Özünde, bir alüminyum yapısal iskelet neredeyse tamamıyla renkli camdan inşa edilmiş bir dümenevinin temelini oluşturuyor. Her bir panel eğimler yerine açılı hatlarıyla Wally stili dramatik bir profil yaratıyor ve alüminyum destekler iç taraftan alcantara ile kaplanarak deniz manzarasının ilginç kareleri için olağanüstü geometrik çerçeveler teşkil ediyor. Ancak tekneyle su üzerine çıktığınızda, R+’ın radikal, neredeyse silahlandırılmış estetiği teknenin aslında sevimli bir kedi yavrusu gibi seyir yaptığı gerçeğiyle çelişiyor.

Çok fonksiyonlu kıç platform bu tekne için özellikle tasarlanmış
Çok fonksiyonlu kıç platform bu tekne için özellikle tasarlanmış

SESSİZ SEYİR

Evo R+ ile seyir çok sakin, bu cam ve alüminyum dümenevi içindeki arıtılmışlık dikkat çekici bir sessizlik yaratıyor ve testimiz sırasında ulaştığımız 31 knot maksimum sürat bu ölçekte bir teknede kaptanın nabzında en küçük bir sıçramaya neden olmaya yetmiyor. Tam tersine, salonda rüzgâr ve suyun ürkütücü kaprislerinden uzakta güven içindeyken seyir deneyiminin algısal verileri çok alçak noktalara iniyor.

Fakat bu kesinlikle bir eleştiri değil. Pek çok İtalyan günlük gezi teknesinde olduğu gibi, bu tam da tasarımcıların başarmak istedikleri şey; çılgınlık yerine sükûnet, spor yerine stil. Ve bunun sonucunda görünüşüyle heyecan veren ve seyirde çok konforlu bir tekne ortaya çıkıyor.

Evo R+ test yazısının devamnını Nisan 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.