Sirena 68

Sirena 68

Süratli ve modern trawler yatların inşası konusunda önemli bir marka olmaya aday Sirena Yachts’ın yeni modeliyle test seyrindeyiz.

Bazı teknelerin güvertelerine adım attığınız anda iyi bir tekne olduklarını hissedersiniz. Gerek malzeme seçimleri gerek yerleşimin uyumluluğu olsun; bazen yüzme platformu ve havuzlukta attığınız ilk birkaç adım sonrasında bu teknenin çok iyi çözümlenmiş olduğuna dair güçlü hisler beslemeye başlarsınız. Sirena 68 bu teknelerden biri.

Başarılı selefi 64 ile aynı gövdeyi paylaşan Sirena 68’in üretim sürecinde, Sirena gemi inşa mühendisliği dünyasının en iyilerinin uzmanlığına başvurarak Hollandalı Stüdyo Cor D. Rover ve Arjantinli German Frers ile çalışmış. Her ikisi de süperyat sektöründe iyi işler yaptıklarından teknenin aslından 10ft daha büyük görünmesi sürpriz olmuyor.

Vurgu kıç tarafta yer alıyor; hidrolik platform cüsseli bir bot yerleştirildiğinde bile etrafında hareket edilebilecek geniş bir alan bırakacak kadar büyük; ayrıca kıçaynadaki yüksek kapı neredeyse tüm diğer 70ft teknelerde yaşayan mürettebatın imreneceği bir mürettebat bölmesine açılıyor. Tavan yüksekliği çok iyi ve kullanışlı bir kuzine ve dinlenme alanıyla bölme bir çift tekli yatak ve dar bir banyodan çok daha fazlasını sunuyor.

Buradaki bir su geçirmez kapıyı açtığınızda Volvo Penta D13 bloklarındaki günlük servis noktalarına erişimin daha kolay olamayacağı bir formülle kusursuz tasarlanmış ve yerleştirilmiş makine dairesine ulaşıyorsunuz. 68, yakıt kapasitesi 5 bin litre üzerinde olan bir Kategori A yarı deplasman teknesi. İşler ciddiye alınmış ve bunu makine montajının kalitesinden anlayabiliyorsunuz.

Sirena 68 seyir testi yazısının devamını Temmuz sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.