Suzuki SX4 S-Cross

Suzuki SX4 S-Cross

Suzuki’nin Akıllı Hibrit SUV ailesine katılan SX4 S-Cross; yenilenen tasarımı, hibrit teknolojisi, ileri güvenlik özellikleri ve fiyat fayda dengesiyle dikkat çekiyor.

Yazı: Kadir Pirasoğlu

İlk olarak 2006 yılında Suzuki SX4, ardından 2013 yılında S-Cross adı altında üretilen model, son olarak 2021’de hibrit motorun eklenmesiyle Suzuki SX4 S-Cross Hibrit adıyla piyasaya sunuldu. Tasarımı ve teknolojisi yenilenerek B segmenti SUV araçlar sınıfındaki yerini alan yeni model; akıllı hibrit teknolojisi, LED farlar, çift bölgeli klima, elektrokrom iç dikiz aynası ve geniş bagaj alanıyla öne çıkıyor.

Günümüzde dizel araçların otomobil pazarındaki payı her geçen yıl düşerken elektrikli ve hibrit araçların yükselişi sürüyor. Suzuki de 2020 yılından bu yana tüm Swift modellerinde kullanıldığı 12V Hibrit sistemiyle benzer çalışma prensibine sahip yeni 48V Hibrit güç-aktarma sistemini SX4 S-Cross ve Vitara modellerinde kullanmaya başladı.

Suzuki SX4 S-Cross - inceleme

ETKİLEYİCİ TASARIM

Yenilenen dış tasarımıyla Suzuki SX4 S-Cross Hibrit, ilk bakışta oldukça agresif görünen büyük krom ön ızgaraya ve LED farlara sahip. Model önden arkaya tüm gövdeyi kaplayacak şekilde tasarlanmış plastik tamponla korunuyor. Yan kısımlardaki korumalara krom detaylar eklenmiş, öndeyse sis farları bulunuyor. Arka kısımda LED stop lambalara sahip SX4 S-Cross’un yan aynalarıysa tamamen elektrikli ve ısıtmalı olarak sunuluyor. Aracın genel krom detaylı tasarımını yine krom alaşımlı 17inç jantlar ve tavan rayları tamamlıyor.
Klasik ve sade bir kabini bulunan model tamamen konfora ve işlevselliğe yönelik tasarlanmış ön konsola sahip. Ön konsolda klasik devir ve hız kadranlarının ortasında küçük bir yol bilgisayarı var. Orta konsolda dokunmatik multimedya ekranı ve çift bölgeli otomatik klima kontrolleri yer alıyor. Aracın arka kısmındaysa 430 litrelik büyük bir bagaj hacmi bulunuyor.

GÜÇLÜ MOTOR

SX4 S-Cross 1.4 litrelik 1290 PS ve 235 Nm tork üreten Boosterjet motorla donatılmış. WLTP verilerine göre 100 km’de ortalama 5.8 litrelik yakıt tüketimine sahip. Motor tüm birleşenleriyle 15kg’dan ağır olmayan Suzuki’nin yeni ve yüksek güce sahip 48V lityum iyon bataryalı hibrit sisteminden güç alıyor. Sistem, sürücünün ne zaman hızlanacağını tespit ediyor ve içten yanmalı motoru desteklemek üzere elektromotoru devreye sokuyor. Elektromotor, tork doldurma kontrolü özelliği sayesinde sürücü gaza hızlı bir şekilde bastığında devreye giriyor ve benzinli motora ek tork sağlıyor.

Elegance donanım paketiyle sunulan Suzuki SX4 S-Cross, sahip olduğu uzun donanım listesi ve gelişmiş güvenlik sistemleriyle hemen hemen herkesin zevkine hitap ediyor. Model, 335 bin 900 TL anahtar teslim fiyatla satışa sunuluyor. İLETİŞİM: suzuki.com.tr

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.