Yazdır ve tekrarla

Yazdır ve tekrarla

Hollandalı start-up firması Tanaruz Boats, parçalayıp tekrar yazdırabileceğiniz 3D baskılı bir tekne üretti. Sizin için araştırdık.

Daha yeni veya daha büyük bir tekneye geçiş yapmak genellikle uzun, maliyetli ve çoğu zaman savurgan bir süreçtir, ancak teknenizi eritip yeniden başlayabileceğinizi hayal edin. Hollandalı start-up Tanaruz Boats’ın yeni geri dönüştürülebilir 3D baskılı tekneleriyle yapmayı önerdiği şey tam olarak bu. Onlardan ilk teknenizi satın alıp değiştirme zamanı geldiğinde, onlara geri götürebiliyorsunuz ve teknenizi parçalayıp eritiyor ve yenisiyle yeniden basabiliyorlar.

Bu, yeni bir tekneye ihtiyaç duyduğunuz her defa değerli ham maddeleri kullanma gereğini ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda süreç o kadar verimli ki, çok daha ucuz ve daha sürdürülebilir. Daha büyük bir tekneye mi ihtiyacınız var? Sorun değil, sadece ekstra malzeme için ödeme yapın ve ona birkaç metre daha eklesinler. Stil değişikliği mi istiyorsunuz? Daha da kolayı, sadece farklı bir tasarım seçin ve yazıcı orijinal satın alma fiyatının yüzde 10’u kadar düşük bir ücretle bunu da halletsin.

Tekne yapım sürecinde ihtiyaç duyulan sayılı insan girdisinden biri 3D yazıcıyı kurmak.

HERKESE UYGUN TEKNELER

Tanaruz Boats, bir dizi Hollandalı tersaneyi bu yeni ve farklı tekne inşa yöntemini benimsemeye ikna etmeye çalışan bir deniz mimarı ve deniz mühendisi olan Alex Shifman’ın eseri. Aldığı olumsuz yanıtlardan sonra, herkese bu konuda yanıldıklarını kanıtlamak isteyen Shifman, kendi şirketi RAW Idea’yı kurmuş.

Shifman, “Geleneksel gemi inşası, özellikle özelleştirilmiş modeller için çok fazla el emeği gerektiriyor” diye açıklıyor. “Bu, gezi teknelerinin fiyatını artırıyor ve onları şanslı azınlık dışında çoğu kişinin erişemeyeceği bir yere koyuyor. Tanaruz, özellikle mütevazi fiyatlı ve sürdürülebilir bir ürün arayanlar olmak üzere, tekne kullanımını herkes için uygun fiyatlı hale getirmek istiyor.”

Tanarruz Boats ile yazdır ve tekrarla araştırma yazısının devamını Ağustos sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.