Tasarım masasından haberler

Tasarım masasından haberler

Süperyat tasarımları her zamanki gibi cesur ve yaratıcı. Çizim masasından mavi sulara uzanan yeni tasarımları inceledik.

APEX 850

Malcolm McKeon ve Royal Huisman birlikteliği meyvelerini vermeye devam ediyor ve bu kez ortaya dünyanın en büyük tek direkli yelkenlisi çıkıyor. Güverte üzerinde 85m boyundaki teknenin direği sudan 107m yükseğe ulaşıyor ve bugün dünyanın en büyük tek direklisi olan Mirabella V’i gölgede bırakıyor. Tekne dünyanın en büyük yelkenli tekneleri içinde ilk beşte yerini almaya hazırlanıyor.

“APEX 850 ile yelken deneyimi birçok koşulda rüzgârdan daha yüksek tekne süratleriyle gerçek bir sansasyon olacak” diyor ve ekliyor tasarımcı McKeon, “dikey hareketli salması, dengeli ağırlık dağılımı ve sınırlı yatma açısı teknede bulunanlara denge, konfor ve güvenlik sağlayacak.” APEX 850, McKeon’a göre radikal bir tasarım. Güverte yüzeyinde süzülüyor gibi görünen tamamen cam üst binaya bir göz atın. Tenteleri altında açık veya tam kapalı kullanılabilen 200m² yemek ve dinlenme alanı mevcut. Camlar kayarak açılıyor ve hatta cam kapılar altlarındaki gizli yuvalara inerek dev parti alanları yaratılıyor. Kıç omuzluklarda açılan kanatlar dinlenme alanını genişletiyor ve kıç aynadaki 50m² büyüklüğünde ve özel tasarlanmış bir spor salonu da içeren dev açılır “beach club” ile tamamlanıyor. Tekne sahibinin süitine kendine özel beach club üzerinden doğrudan erişim ve gövde hatlarına uyumlu eğimle yerden tavana camlı sinema salonu da bulunuyor.
Direk hizasında her iki bordadan açılan kapılar zarif bir merdivenle güverteye bağlanan balkonlara dönüşüyor. Bu balkonlar tekneye giriş-çıkış ve lobi için olduğu kadar sessiz bir akşam yemeği için de kullanılıyor.

Yaşam mahalleri iki kişilik dört kamara ve teknenin 15m eninin tamamını kullanan muhteşem bir master süitten oluşuyor. Diğer bölmelerde 1000 şişelik şarap mahzeni, puro nemlendiricisi ve vasatta tam donanımlı bir dalış merkezi bulunuyor. Güvertede zemin seviyesi altına inen bir baş havuzluk var ve baş güverte altına saklanan 8m’lik iki bot için yeterli büyüklükte bir garaj yer alıyor.

1000kW gücünde bir akü grubuyla desteklenen dizel-elektrik tahrik sistemi sayesinde tekne tam bir sessizlik içinde liman ve yelken manevralarını yapabiliyor, gece demirde kalabiliyor. “Yelken seyrinde APEX 850 kolayca 150kW enerji üretebiliyor, böylece okyanus geçişlerinde fosil yakıt tüketimine gerek kalmadan misafir ve mürettebatın tüm talepleri karşılanabiliyor” diyor McKeon. royalhuisman.com

TAM BOY 85m
EN 15m
SU ÇEKİMİ 5,00-8,50m
DEPLASMAN 1000 ton
YELKEN ALANI 4 bin 700m² (rüzgâraltı)

Süperyat tasarımları dosyasının devamını Kasım sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.