Kazanan bir takım nasıl kurulur?

Kazanan bir takım nasıl kurulur?

Yelken yarışlarının en önemli parçası iyi vakit geçirmek ve kazanmaktır. Bu inançla yazın Rolex Fastnet Race’e ekibiyle birlikte katılan ve IRC genel trofesini kazanan açıkdeniz yarışçısı Tom Kneen, başarılı bir ekip oluşturmak için ipuçları veriyor.

Açıkdeniz yarışlarına sadece altı yıl önce başlamış olmasına karşın, Tom Kneen çok hızlı öğrenen biri olduğunu kanıtlamış. Aynı zamanda etrafına profesyonelleri toplamak yerine kendi arkadaşlarıyla yarışmakta ısrarıyla işleri kendi yöntemiyle yaptığı göze çarpıyor: “Hedefim çok keyif almak ve etrafıma birlikte olmaktan keyif aldığım insanları toplamak. Açıkdenizdeyken ve teknenizin süratini artırmaya çalışırken bilançoları veya iş yerinde neler olup bittiğini düşünmenize gerek yok. Bu normal hayattan iyi bir kaçış.”

Kneen “sıfır profesyonel” kuralına Dave Swete’nin “satın almadan önce dene” teklifini kabul edip onu Rolex Middle Sea Race için tekneye alarak bir istisna getirmiş. Swete, Sunrise ruhuyla iyi bir kaynaşma sağlayınca bu ücretsiz çalışma başarılı olmuş ve bu Volvo Ocean Race gazisi o günden sonra programın önemli bir parçası konumuna gelmiş. “Bana göre insanlara para ödediğiniz için kazanmazsınız” diyor Kneen. “Herkes bir takım halinde çalıştığı ve hedefe odaklanarak gerçek bir katkıda bulunduğu için kazanırsınız. Bu çok daha önemli.”

İşte kazanan bir ekip oluşturmak için verdiği ipuçları.

Kazanan bir takım nasıl kurulur? yazısının devamını Kasım sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.