TAYK-HDI Kupası’nda sürpriz konuk

TAYK-HDI Kupası’nda sürpriz konuk

Türkiye Açıkdeniz Yarış Spor Kulübü (TAYK), 2024 Trofesi’nin ikinci ayağı olan TAYK-HDI Kupası’nı 11-12 Mayıs tarihlerinde Moda koyu ve Adalar açıklarını kapsayan parkurda gerçekleştirdi. 45 ekibin mücadele ettiği kupada ilk gün planlanan iki yarış da yapılırken, ikinci gün yeterli rüzgar oluşmadığı için abandoneyle sonuçlandı.

YAZI ve FOTOĞRLAR: Osman Uğur (@ugurosi)

Yarışçılar 11 Mayıs Cumartesi sabahı erken saatlerde brifing için Tezmarin Ofisi’nde buluştular. Su böreği, kek, simit ve peynirden oluşan kahvaltı eşliğinde yapılan brifingde konuşan TAYK Müdürü Can Giray, yarışın ilk günü iki şamandıra yarışı, ikinci gün ise hava şartlarının elverişliliğine göre iki şamandıra yarışı daha yapmayı planladıklarını elvermezse bir şamandıra, bir de coğrafi yarış yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Yelkencilerden gelen eleştirileri de dikkatle not aldıklarını dile getiren Giray, sözü HDI Genel Müdürü Firuzan İşcan’a bıraktı. İşcan, TAYK ile böyle bir yarış planlamaktan oldukça mutlu olduklarını belirterek “Bu yıl üçüncü yılımız, parkurda olmaktan mutluyuz” dedi.

EKİPLER PARKURDA

İlk yarış için ekipler parkura çıktığında 15 knot civarında esen bir hava yarışçıları karşıladı. Yarış için hazırlıklarını tamamlayan Hakem Komitesi, ilk startı IRC 0, 1 ve 2 sınıfları için verdi. Fakat start sırasında yaşanan kaos nedeniyle tüm ekiplere genel geri çağrısı yapıldı. IRC 3 ve 4 sınıflarına verilen sorunsuz startında ardında ilk grubun startları tekrarlandı.

Çekişmeli geçen ilk yarışın sonucunda IRC 0’da Team Acadia – Cheetah, IRC 1’de Borusan Racing-Evolution, IRC 2’de Mediamarkt Yelken Takımı-ISC – Agent, IRC 3’te Yılkar Sailing Team – Alchera, IRC 4’te Sebago-Alize G28 sınıflarında birinci ekipler oldular.

START HATTINDA İMAMOĞLU RÜZGARI


11 Mayıs’ta yapılan ilk günün ikinci yarışında start noktasında sürpriz bir konuk vardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoglu’nun eşi Dilek İmamoğlu, Farfara ekibinde yarışan oğlu Sinan İmamoğlu’nu izlemek için komite teknesine geldi.

Yarış Komitesi’nden yarışın işleyişiyle ilgili de bilgi alan Dilek İmamoğlu adeta yelken hakemlerinden biri gibi bütün yarışı teknede geçirdi. Özellikle kadın yelkencilerin yoğun ilgi gösterdiği Dilek İmamoğlu, bol bol cep telefonuyla oğlu Sinan’ın görüntüsünü aldı. Yarış bitiminde yine komiteyle karaya dönen Dilek İmamoğlu, Yarış Komitesine teşekkür ederek Kalamış Marina’dan ayrıldı.

Yapılan ikinci yarışta sınıflarında birinci ekipler; IRC 0’da Atabay-Orient Express 6, IRC 1’de Fenerbahçe Doğuş Yelken Yat Takımı Fenerbahçe 1, IRC 2’de Garanti BBVA Cheese V, IRC 3’te ICA Pupa, IRC 4’te Sebago-Alize G28 oldular.

OLUMSUZ HAVA ABANDONEYLE NEDEN OLDU

TAYK – HDI Kupası’nın ikinci yarış gününde Caddebostan açıklarında şamandıra yarışı planlanmıştı. Parkura çıkan Yarış Komitesi beklentinin aksine uygun rüzgarı bulamadı. Önce Moda koyunda rüzgâr arayan komite buradan start verdi, sonra hemen tehire çıktı. Daha sonra Caddebostan açıklarına demirleyen komite teknesi parkur botlarından gelen rüzgâr ölçümlerini değerlendirdi ve beklemeye başladı. Son uyarı saati 16.00’ya kadar bekleyen komite N(eptün) üzeri A(ydın) flama bayrağını toka ederek yarışın abandone edildiğini ve gün içinde başka yarış olmadığını ilan ederek Kalamış Marina’ya döndü.

Yarışın detaylı sonuçları için tıklayınız.