The Bodrum Cup başlıyor

The Bodrum Cup başlıyor

American Hospital The Bodrum Cup bu sene “Maviye Güç Katıyoruz” sloganıyla başlıyor. Yelken festivali bu yıl 15-22 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

1989 yılından beri her yıl ekim ayının üçüncü haftasında gerçekleştirilerek dünya çapında yelken tutkunlarını Bodrum’da bir araya getiren yelken festivali American Hospital The Bodrum Cup başlıyor. Era Bodrum Yelken Kulübü tarafından başlatılan The Bodrum Cup’a bu yıl 150’den fazla tekne, bin 500’den fazla denizci ve 10 binin üzerinde kişinin katılması bekleniyor.

Bu yıl “Maviye Güç Katıyoruz” mottosuyla mavi ekonomiyi ve sürdürülebilirliği odağına alan festival 15 Ekim’de başlıyor. Yarış ve özel etkinliklerle sürecek olan festival 22 Ekim akşamı Athena konseriyle sonlanacak.

Akdeniz’in en büyük yelken festivallerinden The Bodrum Cup, American Hospital isim sponsorluğu, Çağdaş Holding ana sponsorluğuyla bu yıl 34’üncü kez Bodrum’da denizcilik ve yelken tutkunlarını birleştirecek. Festivalin Platinum sponsoru Anadolu Sigorta, METRO ve OPET iken; Gold sponsorları da Ağanlar, Allkaria.com, Divan Pub Bodrum ve Hapimag Sea Garden Resort Bodrum oldu.

15 – 22 Ekim tarihleri arasında her yıl olduğu gibi büyük bir coşkuyla yarışlar, etkinlikler ve konserlerle geçecek olan festival kapsamında bu yılın mottosu Bodrum ve kıyısına kucak açan daha nice yerleşim yerine can veren Akdeniz’in mavisine olan minnet ve sevgiyle “Maviye Güç Katıyoruz” olarak belirlendi. Su sporlarından turizme, deniz ticaretinden balıkçılığa her yönüyle mavi ekonominin önemine işaret edilecek olan etkinliklerle sürdürülebilirlik odağa alınacak ve gelecek nesilleri kapsayan değerli paylaşımlarda bulunulacak.

15 Ekim’de meydanda kurulacak olan The Bodrum Cup Yarış Merkezi ve Sanat Alanı, etkinlik kapsamında şampiyonayı ve Bodrum’u keşfetmek isteyen binlerce ziyaretçiyi 22 Ekim’e kadar ağırlamaya devam edecek. Festival kapsamında çeşitli sanat etkinliklerinin yanı sıra yelken duayeni Yücel Köyağasıoğlu’nun hayatını gözler önüne seren “Deli Deryalı Bir Dahi” sergi ve belgeseli de ziyaretçilerle buluşacak. Festivalin kapanışında ise Athena konseri ile 22 Ekim 22.00’da Ağanlar Tersanesi’nde ziyaretçilere coşkulu anlar yaşatılacak.

Sosyal sorumluluk çalışmaları ile de Türkiye’de ilham verici projelere imza atan American Hospital The Bodrum Cup, 2016’dan beri olduğu gibi bu sene de Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı’nın katılımıyla bayrak boyama etkinliği gerçekleştirdi. Boyama etkinliği kapsamında boyanan bayraklar festival boyunca yarışan teknelerde dalgalanıyor. Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı yarışlara ve etkinliklere de katılarak festivale renk katıyor. Aynı zamanda festivalin son gününde gerçekleştirilecek olan Athena konserinin tüm geliri de Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı’na bağışlanacak.

Maviye Güç Katıyoruz

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, “American Hospital The Bodrum Cup, esasen bir yarışın üstünde, Bodrum’un en büyük simgelerinden ve hiçbir zaman hedefimiz olmadı, her zaman güzelliklere ulaşmak için bir araç oldu. Her yıl yapılanlar hakkında bir kitabı yazılacak kadar büyük bir orgnizasyon. Hatta 34 yıl boyunca yapılanlar bir arşiv olmalı ve kütüphanelerimize bu tarihin ayakizlerini koymalıyız.

Bu yıl denizi güçlendirme mottosuyla yola çıktık ve bunu da öncelikle çocuklarımıza denizi sevdirerek yapacağız. Kullanmadığınız bir şeyi koruyamazsınız. Bize emanet olan denizleri ve doğayı korumalı, değerini çocuklarımıza anlatmalıyız. Hayatın en büyük kaynağının denizler ve okyanuslar olduğunu unutmamalıyız.

The Bodrum Cup, denizleri temiz tuttuğumuz sürece görevini yerine getiriyor. Bu organizasyon bazı değerlere odaklanmak için muhteşem bir araç. Geçtiğimiz yıllarda Akdeniz ve Ege kıyılarını korumak için çıktığımız yolda bu yıl denizlerimizi koruyacağız. The Bodrum Cup’ın bu yıl da güzelliklere ve iyiliklere vesile olmasını temenni ediyor, bu organizasyona katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Hepimizin aynı fikirde olduğunu düşündüğüm maviye olan tutkumuz, bağlılığımız; 1989 yılından beri her yıl ekim ayında gerçekleştirdiğimiz yarışlarımızla daha da anlam kazanıyor. The Bodrum Cup, yıllardır bizlere dostluğu, sevgiyi, barışı pekiştirmede yardımcı oldu ve olmaya devam ediyor.

Bu sene “Maviye Güç Katıyoruz” mottosuyla, Ege ve Akdeniz’in birleştiği bu muhteşem coğrafyamızda tırhandillerimiz, guletlerimiz yarışacaklar. Bu mottoyla yola çıktık, çünkü deniz yoluyla geçimini sağlayanların geçim kaynaklarının gelişmesi ve korunmasını desteklerken, aynı zamanda kıyı alanlarının çevresel sürdürülebilirliğini de sağlamamız önem arz ediyor.

Son dönemde en önem verdiğimiz konuların başında ‘İklim Nötr bir Bodrum ve Gelecek’ yaratmak geliyor. Çevreyle barışık bir etkinlik olan ve doğanın korunmasının kentimiz için hayati önemini bir farkındalık olarak sunan The Bodrum Cup aracılığı ile iklim krizini en aza indirmek için izlediğimiz politikaları daha yüksek sesle ifade edebiliriz.

Aynı zamanda The Bodrum Cup’la birleştirdiğimiz Bodrum Turizm Forum’u ile çok daha anlamlı bir işe imza attığımız bu süreçte; balıkçılıktan deniz ticaretine, kıyı gelişiminden turizme, gemi yapımından yenilenebilir kaynakların üretilmesine kadar her şeyi içinde barındıran bir yarış ve bir forum gerçekleştireceğiz.” diyerek ülkedeki herkesi festivale davet etti.

The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, “Tarihi, kültürü, iklimi ve bugün dünya çapında turistik açıdan sahip olduğu imajıyla Bodrum, keşfedilmeyi bekleyen daha nice zenginliklere ev sahipliği yapıyor. American Hospital The Bodrum Cup da 34 yıldır bu zenginliklerin ve daha fazlasının keşfi için binleri Bodrum’da bir araya getiriyor. Tüm bu değerlerin keşfedildiği festival süresinde yeni değerler de organizasyon komitemiz, Bodrum’un resmi kurumları, sponsorlarımız, denizcilik ve yelkenseverlerin tutkusuyla yaratılıyor.

American Hospital The Bodrum Cup’ın 34. yılını gerçekleştirmemizi mümkün kılan ve katkılarını esirgemeyen tüm dostlarımıza bu kapsamda teşekkürlerimi sunuyorum. The Bodrum Cup, başladığı günden bu yana bir bütün olarak yalnızca yarış ve aktivite odağında kalmayıp bu heyecan verici süreci aynı zamanda toplumsal faydaya dönüştürmek üzere devam etti.

Sosyal sorumluluk bilinciyle güçlenen etkinliğimizin 33’üncü yılında Bodrum bölgesinde meydana gelen ve hepimizi derinden üzen yangınlara işaret ederek, yangınlarla mücadeleye ortak olan kahramanlarımız için saygı duruşunda bulunmuştuk. Bu sene ise Bodrum’un kalbinin bir yarısı olan Akdeniz’e, bu eşsiz maviye güç katmak üzere mavi ekonomiyi odağımıza alıyoruz. Bu doğrultuda, “Maviye Güç Katıyoruz” sloganımız kapsamında Akdeniz’in bize bahşettiği zenginliklerin önemine, sürdürülebilirliğine ve geleceğine dair paylaşımlarda bulunacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

American Hospital The Bodrum Cup’ın bu seneki programı:

Yarış Rotası:
17 Ekim Pazartesi Bodrum Hazırlık Yarışları
18 Ekim Salı Metro Bodrum – Çökertme Etabı
19 Ekim Çarşamba Opet Çökertme – Kissebükü Etabı
20 Ekim Perşembe By The Sea Kissebükü – Gümüşlük Etabı
21 Ekim Cuma Çağdaş Holding Gümüşlük – Bodrum Etabı
22 Ekim Cumartesi Anadolu Sigorta Bodrum – Bodrum Etabı

Etkinlikler:
15-22 Ekim – The Bodrum Cup Yarış Merkezi ve Sanat Alanı / Bodrum Belediye Önü
15 Ekim Pazartesi – Kampana Töreni / Bodrum Antik Surları
11-31 Ekim – Yücel Köyağasıoğlu “Deli Deryalı Bir Dahi” sergisi / sırasıyla Artemisia Sanat Galerisi, Mausolos Sanat Galerisi, Liman Caddesi Açık Alan Sergisi, STS Bodrum Okul Gemisi ve Bodrum Kalesi – Haluk Elbe Sanat Galerisi, 13 Ekim Çarşamba 20:30’da Yücel Köyağasıoğlu belgesel filminin gösterimi /Aya Nikola Kilisesi
15 Ekim Art Walk Performans Etkinlikleri ve Yarış Köyü Hazırlıkları
17 Ekim Deniz Sipahi Konseri – Mandalin

bodrumcup.com

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.