The Ocean Race Europe’un ilk ayağı tamamlandı

The Ocean Race Europe’un ilk ayağı tamamlandı

The Ocean Race Europe’un Lorient-Cascais arasında düzenlenen ilk ayağını IMOCA 60 sınıfında CORUM L’Épargne, VO65 sınıfında ise The Austrian Ocean Race Project kazandı.

Yelkencilerin Avrupa’nın etrafında kıyasıya mücadele ettiği The Ocean Race Europe yarışının ilk ayağı Fransa’nın Lorient kentinden başladı ve Portekiz’in Cascais kentinde sona erdi. 12 tekneli filo yola 29 Mayıs Cumartesi günü çıktı. Tekneler beklenildiği şekilde 2 Haziran Çarşamba günü ilk mola durağı olan Cascais’e varmayı başardı.

İki farklı sınıfta teknelerin yer aldığı ve farklı puanlandığı The Ocean Race Europe yarışının ilk etabında, son anlar çok çekişmeli geçti. VO65‘lerde, ilk ayağı uzun süre lider olarak götüren Mirpuri Foundation Racing Team kuzey rotasını seçen tek ekip oldu. Bunun yanlış karar olduğu sonradan ortaya çıktı. Sınıfın geri kalanı bölgenin güneybatı köşesini dolaşmak için bir araya toplandı.

Birinci ayağın son 40 deniz milinde, güney yarış hattındaki VO65’ler, her yeni esintiyle pozisyon değiştirerek, liderlik panosunun durmadan değişmesine sebep oldu. Son 15 milde finiş için daha avantajlı bir rota arayışı başlayınca altı tekne ayrıldı ama son 2 milde yeniden birleşti.

The Ocean Race Europe
ilk ayakta VO65 sınıfının lideri The Austrian Ocean Race Project

Foto-finişe giden yarışta, Gerwin Jansen tarafından yönetilen The Austrian Ocean Race Project, Rokas Milevičius’un dümenci olduğu Ambersail-2’yi sadece altı saniyeyle geçerek harika bir geri dönüşe imza attı. Dört günden fazla süren açıkdeniz yarışından sonra yedi ekibin tamamı finişe sadece altı dakika içinde geldi. Bu da VO65 sınıfındaki yarışın ne kadar yoğun geçtiğine bir kanıt oldu.

Jensen yarışın hemen ardından, “Bu çok yakın yarışı kazanmamız çılgınca. Üst üste dört tekne geldi. Süper mutluyuz. Biz acemiyiz, yeni bir takımız, o kadar da tecrübeli değiliz… Son 30 mil çok yoğundu, inanılmazdı. Sadece savaşmaya devam ettik ve sonuç bu oldu!” dedi.

İlk ayağın sonunda, The Austrian Ocean Race Project yedi, Ambersail-2 altı ve üçüncü olan Team Childhood 1, beş puan aldı.

IMOCA’da lider CORUM L’Épargne

The Ocean Race Europe ilk ayak
IMOCA 60 sınıfının lideri CORUM L’Épargne

IMOCA 60 sınıfında CORUM L’Épargne ilk ayağı lider tamamlayan takım oldu. Nicolas Troussel’in dümencisi olduğu takım yarışın ilk beş puanını elde etti. Aynı sınıfta dört puanı, etabı ikinci sırada bitiren 11th Hour Racing Team alırken, üçüncü sıra ve üç puan LinkedOut ekibinin oldu.

Nicolas Troussel yarışın ardından, “Yoğun bir yarıştı. Her şeyin Alicante’de ve daha sonra Cenova’da final için belirleyici olabileceği gibi burada da öyle olduğunu biliyorduk. Bu galibiyetten gerçekten memnunuz, çok sıkı savaştık ve finiş bizim için büyülü oldu.” dedi.

Takımlar, Cumartesi günü yapılacak Mirpuri Vakfı Yelken Kupası (The Mirpuri Foundation Sailing Trophy) kapsamında düzenlenecek kıyı yarışı öncesinde iki gün boyunca dinlenecekler. İkinci ayakta tekneler, 6 Haziran Pazar günü Cascais’den start alarak İspanya’nın Alicante kentine doğru yola çıkacaklar.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.