Mazu Yachts 92 DS; çeliğe yeni bir bakış

Mazu Yachts 92 DS; çeliğe yeni bir bakış

Hafif karbon kompozitlerden yapılmış tekneleriyle uluslararası bir müşteri kitlesi kazanan Mazu Yachts, yeni yarı deplasman serisinin ilki olan 92 DS ile çelik konstrüksiyona giriş yaptığını duyurdu.

Mazu Yachts’ın uluslararası alandaki ününe, hafif karbon kompozit malzemelerden yapılmış teknelerinin etkisi büyük. Ancak marka yeni yarı deplasman serisi 92 DS’de bu sefer çelik konstrüksiyon kullandığını açıkladı.

İlk semi-custom 92 DS’nin çelik omurgası yerleştirilse de Mazu, hem ağırlığı azaltmak hem de ağırlık merkezini düşük tutmak için üstyapı karbon kompozitleri üzerindeki tecrübelerine güveniyor. Yat, 22 knot azami hız ve 16 knot seyir hızı için üçlü Volvo Penta IPS 1050’den güç alacak. Volvo Penta ile Profjord’un mühendislik ve denizcilik mimarisini buluşturan sıkı işbirliğiyle çelik gövdeli bir yatta IPS tahrik sistemi ilk kez kuruldu.

Red Yacht Design’ın crossover tarzı dış profili, iç hacimleri en üst düzeye çıkarmak için öne doğru konumlandırılmış ve yükseltilmiş bir kaptan köşkü içeriyor. Dikey çizgi görsellik katarken su hattı uzunluğunu artırıyor. İki renkli gövde tasarımı da çarpıcı ve yeni bir estetik sunuyor. Arka güvertede sekiz kişinin yemek yiyebileceği açık bir alan ve şezlonglar bulunuyor.

Her iki taraftaki merdivenler, bir bot ve bir jet ski koyulabilecek oldukça büyük bir yüzme platformuna iniyor. Küpeşte ise platform alanını artırmak için her iki tarafta da aşağı doğru katlanabiliyor. İki adet ikiz tek kişilik misafir kabini ve bir VIP süiti yer alıyor. Pruvada ortak banyolu iki mürettebat kabininin olduğu yatta, boyutundan beklenmeyecek şekilde, mürettebatın kendi servis merdiveni bulunuyor.

“Mesleki görüşüme göre, güvenlik, rahatlık ve yeniden satış değeri nedenleriyle, deplasmanlı bir gövde çelik veya alüminyumdan yapılmalıdır” diyen Mazu Yachts kurucusu ve baş tasarımcısı Halit Yukay, “Karbon kompozit modellerimizle pazara yeni bir şey sunmak istedik ve dış hatlara bakıldığında, 92 DS’nin kesinlikle farklı olduğu görülecektir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yukay, iç hacmin ve tam boyuttaki pencerelerin en az 10 metre daha büyük bir yatta olduğunuz hissi verdiğinin altını çiziyor. İlerleyen zamanlarda 92 DS modelini, 112 DS ve 132 DS modelleri takip edecek. İlk 92 DS, sahibiyle 2022 yazında buluşacak.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.