Vismara VMM76

Vismara VMM76

Bu canavar gibi güçlü tekne, yüksek süratin yanı sıra medeni yaşam ve bolca stil sunmak üzere tasarlandı. Vismara VMM76, gövde formundan sorumlu Mark Mills, stil ve iç tasarımdan sorumlu Lucio Micheletti ve Vismara’nın şirket içi tasarım ekibi arasındaki ortak bir inşa programının sonucu.

Proje, tekne kullanımına sonuna kadar dahil olmaktan zevk alan, çok deneyimli tekne sahipleri için geliştirilmiş.

Mills, “Amaç, Akdeniz odaklı çok iyi bir çok yönlü performans gezi teknesi yaratmaktı” diyor. “Bu her zaman biraz dengeleme gerektiren bir iştir, ancak bu tekne çok iyi donanımlı bir gezi teknesi için olabildiğince hafif hava dostu ve yelken planı da iyi rüzgârda süratli seyir sağlayacaktır.”

Gövde çok modern ve güçlü bir forma sahip. Büyük bir bot garajı için yer de dahil olmak üzere güverte altı hacim sınırları dahilinde, kıç bölümler tekne sabitken nispeten düşük bir ıslak yüzey alanına sahip olduğundan teknenin düzgün bir şekilde hareket etmesi için 15 knot rüzgâra ihtiyacı yok. Aynı zamanda, borda çenesi suya oturan güçlü kıç bölümleri sağlayarak, tekne yattığında ek stabilite yaratıyor.

Vismara VMM76
İnşası karbon sandviç ve ağırlığı düşürmek için büyük çaba sarf edilmiş.

Sonuç, istendiğinde şaşırtıcı performansın yanı sıra inanılmaz bir yaşam alanı sunabilecek boyutta, hafif, kolay abranan bir yat olacaktır. Öte yandan, yelkenleri mütevazı bir şekilde basıldığında bile, bu süratli tekne rahatça çift haneli rakamlarda seyir yapabileceğinden uzun geçişlerde hayatı kolaylaştıracaktır. Ana yelken kontrolleri, dümen bölümlerinin önündeki dört elektrikli vince kadar uzatıldığından, açık denizde küçük bir ekip tarafından rahatça idare edilebilir.

İnşası karbon sandviç ve ağırlığı düşürmek için büyük çaba sarf edilmiş. Sonuç olarak ortaya, deplasmanı örneğin Swan 78’den 11,5 ton daha düşük bir tekne çıkmış. Gene de tik güverte, geniş havuzluk ve güneşlenme minderlerine dönüşen dümen koltuklarına şöyle bir göz atınca bunun bir yarış teknesi olmadığı anlaşılıyor.

Güverte altı üç misafir kamarasının yanı sıra başta bir master kamara ve mürettebat yaşam alanıyla tam olarak donatılmış. Hareketli salma 4m’lik su çekimini 2,5m’ye kadar indirebilerek demirleme seçeneklerini genişletiyor. Mills, bunun “deplasmanda olağan artış olmadan gerekli stabiliteyi sunmak için kritik bir çözüm” olduğunu belirtiyor.
İletişim: vismara-mc.com

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Tam boy 23.80m (78ft 0in)
En 6.00m (19ft 8in)
Deplasman 31 ton
Su çekimi 2.50-4.00m
Toplam yelken alanı 280m2

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.