Volvo Ocean Race’te Turner devrimi

Volvo Ocean Race’te Turner devrimi

Volvo Ocean Race'te Turner devrimiYolculuğuna 1973 yılında Whitbread adıyla başlayan, 1998 yılında ise Volvo Ocean Race adını alan okyanus yarışı önümüzdeki yıllarda yaşayacağı büyük değişime hazırlanıyor.

Yazı: Baran Atasoy

“Stadyum yelkenciliği” kavramını ortaya çıkaran Extreme Sailing Series’in kurucusu Mark Turner’ı yarış CEO’su yapan Volvo Ocean Race, 2019’dan itibaren iki farklı tekne tipini kullanmaya başlayacak. Okyanus etapları su kanadı destekli 60 feet’lik tek gövdeli yelkenlilerle yapılırken koyiçi yarışlarında ise 32-50 feet arası uçan katamaranlar kullanılacak. Guillaume Verdier tasarımı yeni tekneler “one design” olarak Persico’da inşa edilecek. Turner’ın açıklamalarına göre yeni teknelerin birtakım değişikliklerle Vendee Globe filosu içerisinde IMOCA’larla beraber yarışması da öngörülüyor. Bu değişikliklerin takım başına getireceği maliyet ise 10-12 milyon Euro.

Turner ve ekibinin Volvo Ocean Race’te yapmayı planladığı değişiklikler sadece tekne tipiyle de sınırlı değil. 2019’dan itibaren üç yılda bir yapılan yarışı iki yılda bire indirmeyi düşünmelerinin yanı sıra yarış rotasında da ciddi değişiklikler gündemde. Bir kıtadan diğerine ya da Antarktika etrafında hiç durmadan yapılacak bir etap gibi.

Volvo Ocean Race yazımızın devamını Temmuz 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.