X-Yachts’ın ilk motoryat modeli; X-Power 33C

X-Yachts’ın ilk motoryat modeli; X-Power 33C

X Yachts - X-Power 33C

X-Yachts, ilk motoryat modeli X-Power 33C ’nin duyurusunu yaptı. Geniş bir hacim sunacak olan teknenin Ocak 2021’de suya inmesi bekleniyor.

X-Yachts’ın ilk motorlu teknesi olacak X-Power 33C ’nin üretiminde önemli kilometre taşları, tasarımcılar, üretim personeli, mühendisler ve teknisyenlerin yakın çalışmaları ile birer birer aşılıyor. Teknenin Ocak 2021’de suya inmesi bekleniyor.

Diğer X-Yachts’larla aynı strateji doğrultusunda üretilecek olan 33 feet’lik bu motor bot, suda hızlı ve güvenli olmasının yanında yenilikçi tasarımıyla da dikkat çekecek. Seyir deneyimini pürüzsüz ve zarif hale getiren patentli petestep® tasarımlı gövde ile üretilecek içten takma motorlu teknenin; sürüş paneli ile entegre navigasyon ve işletim sistemi sayesinde pilotaj “sezgisel” olacak ve kullanıcı kılavuzuna ihtiyacı ortadan kaldırarak herkesin tekneyi tamamen güvenli bir şekilde kullanmasını sağlayacak.

X-Yachts Geliştirme Müdürü Kristoffer Jensen tekneyi anlattı. “X-Power 33C, 3 adet pilot koltuğu ve 8 kişilik havuzluk oturma yeriyle geniş hacim sunan bir tekne olacak. Pilot koltuklarının arkasında bulunan kolay erişimli mutfak bölümünde tek gözlü bir ocak ile 2 adet 30 litrelik çekmeceli buzdolabı bulunuyor. Güverte altında ise tuvalet/duş ile 2 kişinin yatabileceği ferah bir kabin mevcut. Yakıt tankı 380, su tankı ise 100 l. hacminde.

İçten takma tek 320hp’lik Yanmar makineyle donatılacak X-Power 33C motoryat, tercihe göre 350 ve 370hp’lik makine seçenekleriyle de sunulacak.

 

Üzerinde durulması gereken bir diğer konu da navigasyon ve işletim sisteminin tekneyle bütünleşik, sezgisel bir deneyim sunan 2 adet 16 inçlik (~ 41 cm) ekran üzerinde toplanması. Kontrol konsolunda az sayıda kumandanın bulunması tekneyi tüm aile için kolayca kullanılabilecek hale getiriyor. X-Power 33C’nin bir diğer artısı da opsiyonlar arasında bulunan 370HP’lik Yanmar 8LV motoru”.

X-Yachts’ı 50. yılına taşıyacak bir motoryat üretmenin çok ilginç ama aynı zamanda oldukça zorlu bir görev olduğunu vurgulayan X-Yachts CEO’su Kræn Brinck Nielsen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada yarattığımız şey benzersiz. Bu süratli tekne ile hafta sonu denizle iç içe olmayı ya da açık denizde aktif bir gün geçirmeyi sevenlere hitap ediyoruz. Yelkenli teknelerimizde olduğu gibi, bu yeni ürün serisinde de yüksek kalite ve güvenlik, performansla el ele gidiyor”.

X-POWER 33C – TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Boy: 10.2 metre
En: 3.1 metre
Su çekimi: 1.2 metre
Deplasman: 4 ton
Makine: 320, 350, 370hp Yanmar 8LV
Yakıt kapasitesi: 380 litre
Temiz su kapasitesi: 100 litre
Pis su kapasitesi: 100 litre
İletişim: X-Yachts Türkiye

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.