Ventus 33

Ventus 33

Tamamen ahşaptan el işçiliğiyle üretilip denize indirilen Ventus 33, aslen yüksek inşaat mühendisi olan Emre Karamancı’nın gerçeğe dönüşen bir çocukluk hayali…

Sektörde yerli firmaların tekne üretim haberlerini duydukça kendimiz üretiyor gibi seviniyor ve denizci bir millet olabilmemiz için önemli bir adım olarak görüyoruz.

Emre Karamancı aslen yüksek inşaat mühendisi, çocukluk hayali ve ahşap teknelere olan ilgisi onu ilk önce İtalya’da Politecnico di Milano’da Yat Tasarımı üzerine yüksek lisans yapmaya, Türkiye’ye dönüşünde de ilk projesi olan 10 metrelik ahşap bir yelkenli tasarlayıp hayata geçirmeye yöneltmiş. Karamancı, Tuzla’da uzun yıllardır yaptığı işlerle güven veren Barbaros Teknecilik’le anlaştıktan sonra tasarım ve imalat aşamasında ülkemizin ünlü tasarımcılarda Tanju Kalaycıoğlu’ndan aldığı destekle projesini tamamlamış ve suya indirmiş.

Daysailer ve cruiser teknelerin en kullanışlı özellikleri göz önünde bulundurularak tasarlanan Ventus 33 ’te yelken seyri keyifli, havuzluk alanı geniş ve konforlu bir tekne ortaya çıkarılmaya çalışılmış.

Açık plan yerleşime sahip aşağıda iskele tarafta harita masası, sancak tarafta mutfak, orta bölümde karşılıklı oturma grubu ve yemek masasıyla baş tarafta çift kişilik yatağın olduğu kamara bölümü yer alıyor. Ventus 33, geniş kokpit bölümüyle birlikte 4-6 kişilik konaklama kapasitesine sahip.

Tamamen ahşap ve el üretimi olan Ventus 33 ’te ahşap işçilikte en güncel teknikler kullanılmış. Yelken keyfini ve deneyimini kesintisiz yaşatabilmeyi hedefleyen teknede yelken performansını en iyi şekilde sağlamak için Selden direk kullanılmış. Direk ve arma, ürettiği hassas dümenlerle tanınan Jefa ve performanslı Elvstrom yelken takımıyla tamamlanmış.
İLETİŞİM: ventusyachts.com

VENTUS 33 – TEKNİK ÖZELLİKLER

TAM BOY 10.33m (33ft 5in)
EN 3.40m (11ft 1in)
DEPLASMAN 5800kg (boş)
TOPLAM YELKEN ALANI 54.1m2
FİYATI 180 bin Euro (Güncel bilgi için firmayla görüşünüz.)