X-Yachts X5⁶

X-Yachts X5⁶

Danimarkalı tersanenin yeni amiral gemisi X-Yachts X5⁶; lüks, stil ve gücü uzun süreli gezilere pratik ve denizci bir yaklaşımla bir araya getiriyor.

Büyük gezi tekneleri son derece çekici seçenekler, ancak bu teknelerin kötü hava şartlarında kolay abranabilir olması bir şart. Öte yandan, bunu tekneyi yetersiz güçte donatarak sağladığınızda hafif havalarda hayal kırıklığına uğruyorsunuz. Bu ikisi arasındaki dengenin doğru yakalanması başarılı yeni bir model yaratma sürecinde önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.

X-Yachts X5⁶ ile ilk seyrimiz çok hafif bir havada, 3-7kt arası gerçek rüzgârdaydı, ancak bu bile teknenin zorlu şartlarda ne kadar iyi olacağına dair işaretler veriyordu. Code 0 ile yaklaşık 20 tonluk deplasmanı yalanlayan süratlere ulaştık, 45-50 derece hissedilen rüzgâr açılarında gerçek rüzgârın yüzde 80’i seviyesinde süratler gördük. Yalnızca 3,5kt gerçek rüzgârda 2,8kt sürat yakaladık, 7kt rüzgârda gayet işe yarar 6,2kt sürate yükseldik.

Bu esnada çok daha küçük, hafif ve şaşırtıcı çeviklikte bir tekneyle yelken yapıyormuş gibi hissediyorduk. X-Yachts X5⁶ yalnızca 5kt rüzgârla sadece anayelkenle tramola atacak kadar dümen dinliyordu.

Bu kadar kolay yelken yapan bir tekne kötüye giden havada fazla sürat kaybetmeden yelken küçültmenize izin verir. Aynı zamanda bu tasarımın uzun salma, en aşağıda taşınan balast ve yüksek bir form stabilitesinin bir araya getirilmesiyle sağlanan yüksek dengesi daha az yelken manevrası anlamına geliyor, her bir yelken planı daha geniş bir rüzgâr şiddeti aralığında kullanılabiliyor. Bu nedenle diğer tekneleri ilave bir camadan vurmak zorunda bırakacak ölçekte bir rüzgâr artışı genellikle biraz güç azaltacak bir yelken trimiyle halledilebiliyor.

Mobilyalar İskandinav meşesi ve tik seçeneklerinde yüksek bir standartta üretilmiş.
Mobilyalar İskandinav meşesi ve tik seçeneklerinde yüksek bir standartta üretilmiş.

Birkaç gün sonraki ikinci deneme seyrimizde 15-17kt rüzgâr ve buna eşlik eden oldukça büyük ve karışık denizler vardı. Tam armayla orsada deniz durumuna rağmen konforlu hareketlerle 7-7,5kt yapıyorduk. Dalgaya baş vurmanın en küçük bir emaresi yoktu, tekne etkileyici kurulukta bir seyirde denizleri kolayca omuzluyordu.

Sadece 5 derece açınca tekne sürati 8kt’a yükselerek geçiş seyirlerinde iyi günlük mesafeler kat etme yeteneğini sergiliyor. Biraz daha açarak gerçek rüzgârı 110 dereceye alıp Code 0’yu hisa ettiğimizde 17kt gerçek rüzgârda rahat ve sorunsuz bir şekilde 9-10kt’a hızlanıyoruz.

X-Yachts X5⁶ test yazısının devamını Nisan sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.