30 Ağustos Rüzgarı

30 Ağustos Rüzgarı

Türkiye Açıkdeniz Yarış Spor Kulübü Derneği’nin (TAYK) 30 Ağustos Zafer Bayramı için İstanbul Boğazı’nda düzenlediği yarışta yelken takımları Türk Bayrağı açarak yarıştı. Bir ilk olarak Deniz Müzesi’nde lansmanı yapılan ve heyecanlı geçen yarışı Osman Uğur kaleme aldı.

Yazı: Osman Uğur

Türkiye Açıkdeniz Yarış Spor Kulübü Derneği (TAYK) 30 Ağustos Zafer Bayramı için İstanbul Boğazı’nda bir yat yarışı düzenledi. Öncesinde bir ilk olarak Deniz Müzesi’nde küçük bir gruba lansmanı yapılan yarışın sponsoru İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan İstmarin oldu. TAYK 2023 Trofesi 8. Ayak Yarışı olan 30 Ağustos Zafer Bayramı İstmarin Kupası’nda yelken takımları sınıf flamaların yanı sıra Türk Bayrağı açarak yarıştılar.

Yarışın tanıtım lansmanı Deniz müzesi’nde düzenlendi.

Bu yıl milli bayramlara iyi hazırlanan TAYK ilk adımını 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi atarak Deniz Müzesi’nde bir tanıtım lansmanı düzenledi. Lansmana TAYK Komodoru Vedat Tezman TAYK Genel Müdürü Can Giray, Moda Deniz Kulübü Başkanı Teoman Taşpınar ve Kuzey Deniz Saha Komutanı Rafet Okyar ve üst rütbeli subayların yanı sıra emekli deniz albaylarından oluşan yelken hakemleri de katıldı.

TAYK Genel Müdürü Can Giray lansmanda yaptığı konuşmada Deniz Müzesi’nin böyle bir yarışın lansmanının yapılmasının Türk sporuna çok büyük katkıları olduğunu belirterek “Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bağımsızlık mücadelesi veren tüm Mehmetçiklerimizin ruhları şad olsun” dedi.

Moda Deniz Kulübü Başkanı Teoman Taşpınar’da “30 Ağustos Zaferi o gün ulusumuzun azim ve kararlılığının bir ifadesi, bugün ise bizlere her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğimizi gösteren bir ilham kaynağıdır” dedi.

Rüzgar zaferin hatrına geldi

İBB’ye bağlı İstMarin’in sponsor olduğu Zafer Bayramı Kupası’nda Kuruçeşme Emirgan ve Sarıyer’de seyir çadırları kuruldu.

30 Ağustos günü İstanbul Boğazı’nda 46 tekne Türk Bayraklarını açarak start saatini beklemeye başladı. Sabahın erken saatlerinde her daim sıcak kahve bulunan Tayfun Kaptan’a ait Heybeliada’nın efsane teknesi Ocean’a konuşlu Utku Bircan Balkal Baş Hakemliğindeki yarış komitesi sahada ölçümler almaya başladı. Sabah saatlerinde olmayan rüzgar 30 Ağustos Zafer Bayramı hatırına güneyli esen 8 knot rüzgarla bütün filo tek start alarak Beykoz şamandırasını dönmek için balon seyrine geçtiler.

İBB’ye bağlı İstMarin’in sponsor olduğu Zafer Bayramı Kupası’nda Kuruçeşme Emirgan ve Sarıyer’de seyir çadırları kuruldu. Canlı müzik eşliğinde yarışı izleyen İstanbullular Zafer Bayramı coşkusuna ortak oldular.

30 Ağustos Zafer Bayramı İstmarin Kupası’nda grup birinciliklerine IRC0’da ENKA Cheese IV(Levent Peynirci / Haluk Babacan), IRC1’de Akpa Chemicals II (Kemal Darcan / Güney Kaptan), IRC2’de TÜPRAŞ-Fenerbahçe 5 (FBSK / Uğur Esen), IRC3’te NTS Danışmanlık-Falcon (Deniz Yılmaz / Berk Balta), IRC4’te KS Global Yelken Akademisi-Ebruli (Mehmet Dinçay) adlarını yazdırdı.

Ödül töreni coşkulu geçti

Yarışın ödül töreni ise Moda Deniz Kulübü’nde yapıldı. Yelken takımlarının katılımıyla gerçekleştirilen törende sınıflarında ilk üçe giren tüm takımlara ve overall liderliğiyle İstmarin Kupası’nı kazanan ENKA Cheese IV’e kupaları takdim edildi.

Kupa alan tüm takımlar birlikte fotoğraf çektirdi.

TAYK Genel Müdürü Can Giray, yarış günü yaşananları şöyle anlattı. “Yarış günü 46 tekne kayıt verip, İstanbul Boğazı ticari geçişlere kapanınca ve İBB çeşitli yerlere seyir noktaları kurunca, bu normal bir yarış olmaktan çıktı. Hava raporlarında da hiç havanın olmadığı ve hiç yarış yapmama ihtimali ortaya çıkınca, korktum. Tabiatla mücadele ettiğimiz bir sporda tabii yarış yapamamak olabilir. Ama böyle büyük hazırlıktan sonra olmaması ürkütücüydü.

O gece ‘Ulu Önderim Mustafa Kemal, sizler için bu kadar hazırlık yaptık. Bir şekilde bize destek olun.’ dedim. Boğaz’a çıktık rüzgar yoktu. Start zamanı rüzgar geldi. Yarışı selametle bitirdik. Yarış bitti rüzgar bitti. Gerçekten bu benim hayatımda başıma ender gelen bir şeydi. Her zaman istemeyeceğim ama çok sıkışırsam isteyeceğim. Bize her zaman olduğu gibi destek oluyor.” dedi.

Keyifli bir ortamda geçen ödül töreni sonrası tüm ödül kazanan takımlar sahnede birlikte fotoğraf çekildi. Giray, İstMarin desteğinin devam edeceğine dikkat çekerek, bu yarışın döner trofe haline gelmesini düşündüklerini, verilen kupanın kazanan takımın adının plaket olarak çakılacağını, gelecek sene de yeni kazanan takıma geçeceğini söyledi.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.