Absolute 47 Fly

Absolute 47 Fly

Absolute 47 Fly

Absolute Yachts’ın iyi bir paket sunan yeni modeli Absolute 47 Fly ’ı test etmek için İtalya kıyılarında seyre çıkıyoruz.

Yazın son günlerinde İtalya’nın Liguria kıyısındaki Varazze’deyiz. Termometre 36 derecenin altına inmiyor. Marina havzasından yavaşça çıkarken flybridge’deki dümene geçiyoruz, sıcağı düşürecek en ufak bir rüzgâr bile yok. Kuzey Amerika’ya gitmek üzere inşa edilen test teknemiz Absolute 47 Fly ’de opsiyonel sabit tavan ya da bimini bulunmadığından flybridge sıcaktan bütün nasibini alıyor. Nihayet marinanın dalgakıranını geçtiğimizde tekneye yol verince oluşan yapay rüzgâr biraz rahatlamamızı sağlıyor. Aynı anda hem rahatlıyor, hem de teknenin IPS’lerden en iyi şekilde yararlanmayı bilen birileri tarafından inşa edildiğini fark ediyoruz. Tek seçenek olarak sunulan çift 480hp IPS650 makineler nispeten düşük bir sürat sağlıyorlar. Yalnızca dört mürettebat ve tam dolu olmayan tanklarla maksimum 28.2 knot sürate ulaşıyoruz. Ancak teknenin seyri öyle yumuşak ki, seyir sürati olan 22 knot’ta görece düşük maksimum sürati hiç sorun etmiyorsunuz ve çoğu IPS donatımlarda olduğu gibi devri yüksek tutmanın sağladığı verimle karşılaşıyorsunuz. Devinim artıp kayarak seyre geçerken 3000rpm’de yakıt sarfiyatı artıyor ancak tekne suda kaymaya başlayıp, deplasman sürati aşıldığında en verimli sürati olan 25 knot’ta menzil optimum seviyeye çıkıyor.

47 Fly oldukça yumuşak huylu bir tekne; su üzerinde son derece öngörülebilir davranıyor ve dümen komutlarına sorunsuz tepki veriyor. Dümen hafif ancak ani bir harekette bile bir sorun yaratmıyor. Deniz mavi bir ipek gibi ve seyri olumsuz etkileyecek en ufak bir dalga yok. Yapabileceğimiz tek şey kendi dümen dalgamıza girmek ama bu 47’nin 23 tonluk ağırlığıyla boş bir çaba olacak gibi görünüyor.

BELİRSİZ HATLAR

Her ne kadar Absolute 47 Fly sert dönüşlerden ziyade düz hatta seyir yapmaya daha elverişli bir tekne olsa da konu ergonomi olunca Absolute dümen bölümü konusunda sektörde en iyi firma olduğunu bir kez daha gösteriyor. Genelde göz ardı edilen üst dümende rahat, tamamen ayarlanabilir dümen ve navigasyoncu koltukları bulunuyor; kalın dümenin de yüksekliği ayarlanabiliyor. Gaz kolları koltuğa doğru çıkıntı yapan sağlam kalıba donatıldığından koltuğunuzda rahatça arkaya yaslanarak kullanabiliyorsunuz. Ön panelde bulunan tek 16in Garmin çok fonksiyonlu gösterge iki koltukta oturanlar tarafından da rahatça görülebiliyor. IPS joystick oldukça ileri konumlandırılmış olsa da çoğu dümencinin tekneyi yanaştırırken ayakta durduğu düşünüldüğünde bu bir sorun teşkil etmiyor ve iskeleye yanaşırken giriş heçinin gerisine bakıp mürettebatla iletişim kurmayı kolaylaştırıyor.

8 sayfalık Absolute 47 Fly detaylı test yazısının devamını Mart 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Mart sayımıza Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..