ClubSwan 36

Bu haberin tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca okuyabilirsiniz.

ClubSwan 36

Matthew Sheahan, Nautor’un yeni radikal sınıf yarışçısı ClubSwan 36 ’nın tüm bekleyişlere değip değmediğini araştırıyor.

Rüzgâraltına seyirde modern yüksek performansın büyüsüne kapılmak hiç zor değil. Dümen suyu kıç tarafta yayılır ve su kanatları şarkılar söylemeye başlarken dümen çok daha doğrudan ve hızlı tepki veren bir hâl alır. Sürat artar, teknenin hareketleri sertleşir ve mürettebatın hissedilen rüzgâr yön ve süratinin başa doğru ilerleyişine yanıt vermesiyle yelkenler trim ister.
Başbodoslama dalgaları geriye kayarken sürat artışı devam eder ve bu noktada seyir sarhoşluk yaratan bir keyfe dönüşür. Kim böyle bir şeyden hoşlanmaz? Ayağınızı sağlam bastığınız ve sinirlerinize hakim olduğunuz sürece, eskinin tumba kavançaları sırasında yaşanan metronom hareketinin stresine kıyasla artık kavançalar bile çok daha eğlencelidir.

Ancak yokuş aşağı iki haneli süratler sporumuzun formunu değiştirse de tüm bunların genelde bir bedeli vardır. Yüksek süratler ve şık görünüm peşinde koşmak bazen işe yaramayabilir. Doğrultma momenti yetersiz ve mürettebatın en çok bir keskin bıçak kadar konforlu vardavelalar üzerinden iki büklüm küpeştelerden sarkmasını gerektiren bir tekneyle yokuş çıkmak orantısız bir mücadele haline gelebilir. Kimse küpeştede oturmaktan hoşlanmaz, değil mi?

Yüksek performanslı tekneler ayrıca oldukça ıslaktır. Güvertede bununla karşılaşmak normal olsa da, rüzgâraltı şamandırası yolunda kızakla ilerlerken ayak bileklerinize kadar su içinde olmak çok hoşunuza gitmeyebilir.

Orsa seyri çok da hızlı değildir. Yüksek performans yarış teknelerinin su alması çok sık yaşanan bir olaydır. Doğrudan yaşam mahallerine açılan deliklerin yaygınlaşması şık görünümlü bir tekne yaratabilir ancak bu aynı zamanda bir kevgir kadar su geçirmez bir gövde ve güverte yaratır. Bu benim nazarımda daima kabul edilemez olmuştur.

Tüm bunları söylememin nedeni çarpıcı modern çizgilere sahip, şeytanice hızlı görünen ve merakla beklenen Club Swan 36 ’nın tam da bu kategoriye düşeceğini öngörmenin kolay olması. Sonuçta bu fütürist, saldırgan stile sahip bir makine ve onu yaratan ekibe baktığınızda bu çok da şaşırtıcı değil. Firmanın başkan yardımcısı Enrico Chieffi’nin yeni modelin Juan Kouyoumdjian tarafından tasarlanacağını duyurduğu andan itibaren Nautor’s Swan ’ın yeni cep roketinin radikal bir tekne olacağı çok netti.

ClubSwan 36 detaylı test yazısının devamını Mart 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Mart sayımıza Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..

Bir Cevap Yazın