Açıkdenizde uyku düzeni

Açıkdenizde uyku düzeni

Açıkdenizde uyku düzeni

IMOCA 60 ekibinden Jérémie BEYOU ile yarışlarda uykunun ve uyku düzeninin önemini konuşuyoruz.

Teknenizin tüm detaylarını mükemmel hale getirmek –yelkenleri tekrar kesmek, gövdeyi sörf gibi kullanmak– iyi hoş da, kendinize de en az bu kadar zaman ayırmıyorsanız detaylara bu kadar özen göstermenin pek bir anlamı kalmıyor. Hemen hemen tüm açıkdeniz yelkencilerinin yarışın yanlış bir anında uykuya daldığı ya da yorgunluktan halüsinasyon gördüğüyle ilgili bir hikayesi vardır.
Figaro’yu birkaç kez kazanmış IMOCA yelkencisi Jérémy Beyou daha önce ‘aşırı yorgunluk’ yaşamış, ancak deneyiminden bu riske değmeyeceğini ve böyle yarış kazanılamayacağını öğrenmiş. Beyou’nun uzun bir açıkdeniz geçişinde performansı en üst seviyede tutmak için beş önerisi var.

1-SICAK VE KURU KALIN
Yeni foiling IMOCA’lar kanatlar üzerinde seyir yaparken çok daha süratli olsalar da, suyun üzerinde uçtukları için şaşırtıcı derecede daha az ıslanıyorlar. Eski IMOCA’ların güverteleri hemen hemen her zaman ıslak olurdu. Hangi tekneyle yelken yapıyor olursanız olun, kuru kalmak çok önemli. Bundan yalnızca sudan değil, kendi terinizden de korunmanızı kastediyorum. Ağır bir iş yapıp terlemeye başladığınızda, durduktan sonra serinlerken vücudun çok üşümesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.