Anadolu denizcisi: Koray Avcı

Anadolu denizcisi: Koray Avcı

Sokakta şarkı söyleyerek müzik kariyerine başlayan Koray Avcı bugün sadece Türkiye’de değil uluslararası arenada da tanınan bir isim. Bütün bu yoğun temposunun ardında ise, kendisinin de “meditasyon” diye tarif ettiği denizde yaşam saklı.

Röportaj ve Fotoğraflar: Osman Uğur 

Koray Avcı’nın müzik serüveni, İstanbul’un kalabalık ve karmaşık sokaklarında başladı. Henüz genç yaşlarda, sırtında gitarıyla sokak köşelerinde yer bulup şarkılarını seslendiriyordu. Adeta bir sokak ozanı gibi, sesiyle dolaştığı sokaklarda insanların kalplerine dokunarak müziğe olan tutkusunu ve yeteneğini sergiledi. Çocukluğundan beri resim ve müziğe ilgi duyan Koray Avcı konser ve turnelerden arta kalan zamanını Göcek’teki teknesinde geçiriyor. Ankara doğumlu müzisyen, “Deniz kenarında büyümek ile denize tatile gitmek bambaşka bir durum. Bunu en iyi İç Anadolu’da yaşayanlar bilir” diyor. 

Denizle nasıl bir ilişkiniz var? Çocukluğunuzdan beri hep yakın mısınız denize?
Ankara doğumluyum. Denizi yazdan yaza görürdüm. Alışkanlıklarımız, ne kadar çok vakit geçirirsek o kadar keyifli ve güvenilir hale geliyor. Bu yüzden deniz hep bir özlemdi içimde. Kışı Ankara’da geçirince alışkanlıklar unutulabiliyor tabii. İlk üniversitem Muğla’da olduğu için Bodrum ve Akyaka’da çok vakit geçirdim. Deniz kenarında büyümek ile denize tatile gitmek bambaşka bir durum. Bunu en iyi İç Anadolu’da yaşayanlar bilir. Bugünkü deniz sevdam, geçmişimde özlem duyduğum gerçek hayatımmış.

Teknede müzisyen arkadaşlarımla havuzluğu stüdyoya çevirip çalıştığımız çok oluyor.
Teknede müzisyen arkadaşlarımla havuzluğu stüdyoya çevirip çalıştığımız çok oluyor.

İki yıldır teknede yaşıyorsunuz. Size teknede yaşam kararını aldıran neydi?
Fethiye’ye daha önce gelmemiştim. Genelde konserden konsere yolum düşerdi. Üç sene önce Kayaköy‘de kendime bir yer yapmak için keşfe gelmiştim. At binmeyi çok severim; orman yollarından sahil yollarına çok çıktım ve buralarda bir yaşama alanım olsun çok istedim. Fakat malum sebeplerden dolayı bu pek mümkün olamadı.

Fethiye’de otel sahibi İsmail ağabeyime, “Denizde yaşayan biri var mı? Beni tanıştırır mısın?” diye sordum. O da beni Loft Sailing’den Özlen Kaptan’la tanıştırdı. Özlen ağabey beni denizde yaşam konusunda ve teknede dikkat etmem gereken tüm teknik ve pratik bilgilerle donattı. Şu anda güvenilir bir şekilde seyir yapabiliyorsam kaptanımın verdiği eğitimler sayesinde oldu. 

Koray Avcı röportajının devamnını Haziran 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.