Atatürk’ün gemileri: Anadolu Mavisi

Atatürk’ün gemileri: Anadolu Mavisi

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı boyunca ayak bastığı, ismine ve tarihine ulaşılan 29 farklı deniz taşıtını anlatan Anadolu Mavisi kitabı şimdi de belgesel oldu.

Deniz tarihçisi Ali Bozoğlu ile Gazeteci Gökhan Karakaş’ın hazırladığı Anadolu Mavisi kitabı Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı boyunca ayak bastığı, ismine ve tarihine ulaşılan 29 farklı deniz taşıtını anlatan bir eser. Bir yıl kadar önce yayınlanan Anadolu Mavisi kitabı şimdi de belgesel oldu. Atatürk dönemi denizciliği ve Atatürk’ün bindiği gemiler böylece ilk kez belgesel haline geldi.

Anadolu Mavisi
29 taşıttan sadece, Kartal istimbot, Sarı Zeybek teknesi, Acar botu ve Savarona yatı günümüze ulaştı.

Karakaş ve Bozoğlu, Anadolu Mavisi isimli kitapta Atatürk’ün 1918-1938 tarihleri arasında yelkenliden yolcu vapuruna kadar 36 deniz aracına bindiğini anlatıyor. 36 deniz aracından 29’unun fotoğraf ve belgelerle tam tanımlaması yapılırken, diğerlerinin isimleri bulundu. Kitapta; bir istimbot, bir yelkenli, üç özel yat, dört savaş gemisi, altı tekne-motor, 14 vapur olmak üzere 29 deniz aracının sabit tanımlaması yapıldı. 

Türk Loydu Vakfı’nın katkılarıyla, iki yazarın uzun araştırmalar sonucu hazırladığı Anadolu Mavisi kitabında yer alan 29 taşıttan sadece, Kartal istimbot, Sarı Zeybek teknesi, Acar botu ve Savarona yatının günümüze ulaştığı belirtildi

Belgeselde Atatürk’ün bindiği 29 gemi, 29 denizci tarafından belge ve fotoğraflarıyla anlatılıyor. 25 geminin çeşitli nedenlerle yok edildiği vurgulanırken, belgeselde konuşan denizciler deniz kültürünün gelişmesi için daha çok çabalanması gerektiğini belirttiler.

Tümamiral Cem Gürdeniz, Ali Bozoğlu ve Gökhan Karakaş’ın açılışını yaptığı 3 bölümden oluşan belgesel Anadolu Mavisi Youtube kanalı üzerinden izlenebiliyor. 

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.