Brezilya’dan Avrupa’ya

Brezilya’dan Avrupa’ya

Bu yıl Kovid 19 etkisiyle teknelere olan ilgi bir hayli arttı. Özellikle de 7-10 metre arasındaki tekneler yeni başlayanların ya da pandemi nedeniyle denizi keşfedenlerin ilk tercihi oldu. NX Boats’un distribütörü VRG Denizcilik de bu rüzgârı yakalayan firmalardan.

2017 yılında kurulan VRG Denizcilik, Latin Amerika’nın en hızlı büyüyen tekne üreticisi olan Brezilyalı NX Boats markasını Türkiye’ye getirerek sektöre adım attı. Kısa zamanda deniz severlerin beğenisini kazanan NX Boats ile her geçen gün müşteri portföyünü genişleten ve sektörde kendine yer edinen VRG Denizcilik, ikinci adım olarak Avrupa’da da distribütörlük ağını kurmaya başladı. 2020 yılında portföyüne İtalya’nın önde gelen RIB ve tekne üreticisi Ranieri International markasını ekledi.  NX Boats’un Avrupa ve Orta Doğu’da exclusive distribütörlüğünü de üstlenen VRG Denizcilik kurucu ortağı İlyas Vurgeç, markanın sektördeki yerini anlatıyor.

Genç bir firma olmanıza rağmen üç yılda tekne satışında başarılı bir noktaya geldiniz? Bunun sırrı nedir?
Şirket prensibimiz satış öncesi müşteri hizmeti ve satış sonrası müşteri memnuniyeti olduğundan, satışını yaptığımız her ürünün baştan sona hizmet ve servisini bizzat yürütüyoruz. Bu da müşteri tarafında tercih edilme sebeplerimizden biri oldu sanırım. VRG Denizcilik olarak 2020 sezonu itibariyle Türkiye genelinde yüzde 100 müşteri memnuniyetiyle 50 tekne satışını başarıyla tamamladık.

NX Boats’un müşteri profili kimlerden oluşuyor?
NX Boats gerek tasarım, gerek performans gerek teknolojisiyle şu an Latin Amerika’nın en hızlı büyüyen tekne üreticisi. VRG Denizcilik olarak NX Boats’u Türkiye’ye getirirken pazarda estetik tasarım ve performansı birleştiren ‘cruise tekne’ açığının farkındaydık. Nitekim kısa sürede NX Boats Türkiye’deki deniz sektöründe yerini aldı ve pazar payını büyütmeye devam ediyor. Müşteri portföyümüz çok değişken; deniz serüvenine yeni başlayan müşterilerimiz de var, megayatı olup yanına tender bot almak isteyen de var. Tüm müşterilerimizin ortak özelliği gerçekten deniz deneyimine, aldıkları ürünlerin her detayıyla ilgilenecek kadar önem vermeleri ve markalarımızla ilgili heyecan duymaları.

VRG Denizcilik Kurucu Ortağı İlyas Vurgeç
VRG Denizcilik Kurucu Ortağı İlyas Vurgeç

Deniz deneyimini kolaylaştırmak amacındayız

Ranieri International’ın da temsilciliğini aldığınız 2020 şubat fuarını bol satışlı geçirmiştiniz. 2020 tüm dünyada Kovid 19 nedeniyle farklı bir yıl oldu. Devamında nasıl bir sezon yaşadınız?
Güzel bir fuar donemi geçirdik. Beklentimizin de üstünde bir ilgi ve dönüş aldık. Sonrasında bildiğiniz üzere panedemi sebebiyle evlere kapandık. Kovid 19 ile hayatımıza giren ve bir anda önem kazanan ‘özel alan’ kavramıyla deniz araçlarına ve deneyimine verilen önem de arttı. İnsanlar artık ailesi ve yakın çevresiyle kalabalıktan uzak, korkmadan vakit geçirmek istiyor ve deniz de bu kaçış için muhteşem bir nokta oluyor. Portföyümüzdeki ürünler, özellikleri dolayısıyla deniz deneyimini müşteri tarafında kolaylaştırdığı için bu sezon çok tercih edildi. Bu sebeple de başarılı ve verimli bir sezon olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Pandemi sizi ve temsilcisi olduğunuz markaların teslimatlarını nasıl etkiledi?
İki markamızın da teslimatlarında pandemiden dolayı gecikme yaşanmadı. Fakat yoğun ilgiden dolayı, mevcutta NX Boats için sipariş teslimleri 2021 mart ayı, Ranieri International için de ocak ayı diyebiliriz. Satış potansiyeli olarak her iki marka da karşıladıkları ihtiyaçlar ve müşteri tarafındaki beklentiler sebebiyle artan taleple beraber satış hızlarını katladılar.

Bu yıl 50 tekne satışı yaptığınızı söylediniz? Müşterilerin bu yılki tercihleri hangi segmentteydi?
Distribütörlüğünü yaptığımız iki markada da en çok sattığımız boylar 7-10 metre arasında oldu. İnsanların artık kaptansız ve kolay şekilde denize açılmak ve o günü denizde geçirmek istediğini görüyoruz. Yüksek masraflı, hakimiyeti zor ve büyük teknelerden ziyade kalabalık gruplardan uzak dört ilâ sekiz kişinin denizde bir gününü geçirebileceği tekne veya bot arayışında bu yıl dikkat çekici bir artış oldu.

VRG Denizcilik olarak hedefleriniz neler? 
VRG Denizcilik olarak ilerleyen zamanlarda denizcilik sektörüne yenilikçi vizyonumuz ve müşteri tarafını önceliklendiren hizmet anlayışımızla yeni markalar ve ürünler katıp, Türkiye ofisimizi Avrupa ve Arap ülkelerindeki ana hizmet noktası haline getirmeyi hedefliyoruz.

VRG Denizcilik kurucu ortağı İlyas Vurgeç röportajı Ekim 2020’de 155. sayımızda yayınlanmıştır.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.