Gökçeada’da tekne alabora oldu

Gökçeada’da tekne alabora oldu
Fotoğraflar DHA

Gökçeada’nın Laz Koyu açıklarında Türkiye Off Road Şampiyonlarından Kenan Çarpışantürk’e ait fiber tekne alabora oldu. Balık tutmak amacıyla denize açılan dördü asker beş kişiden ikisi hayatını kaybetti, bir kişi ise hala kayıp.

26 Şubat günü, Çanakkale Gökçeada’da, Gökçeada İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Musa Bulut, Gökçeada Trafik Tim Komutanı Kıdemli Başçavuş Fatih Toykuyu, Uzman Erbaşlar Şener Altay ile Mehmet Çelik ve Türkiye Off Road Şampiyonlarından Kenan Çarpışantürk, 5 metrelik fiber tekneyle balık tutmak için denize açıldı.

Kenan Çarpışantürk’e ait olan teknenin önce su almaya başladığı ve ardından ters döndüğü, tekneye dolan suyun boşaltılmaya çalışıldığı öğrenildi. Ters dönen teknenin üzerine çıkarak bir süre bekleyen beş kişi etrafta yardım alabilecekleri bir tekne göremeyince yüzerek karaya çıkma kararı alarak suya atladı.

Teknenin alabora olmasıyla yaşanan faciada Çarpışantürk‘ün cansız bedenine ulaşılırken, komutanlar Bulut ve Toykuyu kayboldu. İki uzman erbaş ise yaklaşık 1 kilometre yüzerek, kıyıya çıkmayı başardı. Alabora olan fiber teknenin yeri tespit edildi.

Gökçeada açıklarında alabora olan tekne için arama çalışmaları yapıldı

Arama çalışmaları devam ediyor

Kaybolan iki kişiyi arama çalışmaları, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait fırkateyn, karakol botu, insansız hava aracı (İHA), helikopter ve mayın avlama gemisinin de desteğiyle sürdürüldü.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerini yanı sıra polis ve jandarma su altı ekiplerinin de yürüttüğü çalışmalar kapsamında, sahilden yaklaşık 200 metre açıkta teknenin battığı yerin belirlenmesinin ardından mayın avlama gemisi tarafından gece yarısı tarama faaliyeti gerçekleştirildi. Teknedeki İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Musa Bulut’un cansız bedeni 22 metre derinlikte bulundu. Kayıp Trafik Tim Komutanı Astsubay Fatih Toykuyu’yu arama çalışmaları ise sürüyor.

Arama kurtarma faaliyetlerine; Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı yedi Sahil Güvenlik Gemisi, bir Sahil Güvenlik Helikopteri, bir dalış timi ve iki lastik bot olmak üzere toplam 112 personel, İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı bir asayiş timi ve bir komando bölüğü olmak üzere toplam 70 personel, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı iki gemi ve bir helikopter, İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı bir dalış timi, Kıyı Emniyeti Çanakkale Müdürlüğü’ne bağlı Kurtarma-6 botu, AFAD personelleri ve 10 balıkçı teknesi ile devam edildi.

Arama çalışmaları dördüncü günde devam ederken, batan tekne kıyıya çıkarılarak incelemeler başlatıldı.

Kaynak: Habertürk (DHA)