Hanse 508

Hanse 508

Hanse 508 testi

Az mürettebatla kolay seyir amaçlayan Hanse’nin yeni modeli 508 ile Pendik açıklarında test seyrine çıktık.

YAZI:Burak Cora
Soğuk bir mart gününde Hanse’nin yeni modeli 508’i test etmek için Pendik İstanbul City Port marinadayız. Trio Deniz ekibiyle birlikte denize açılıyoruz. Şans mı şansızlık mı bilemiyorum ama hava seyre başladığımızda iyice düşüyor. Böyle dememin nedeni eskiden bu boyuttaki tekneler hafif rüzgârlarda çok hantal olurlar ve asla dümen dinlemezlerdi. Ama bu yeni nesil Hanse modelleriyle hafif havada bile yelken yapmak oldukça keyifli hale geldi. 14 tonluk deplasman ağırlığına rağmen tekne 9kt rüzgârda TWA (True Wind Angle) 40 iken 4.5 knot yapıyor. Bence en önemlisi hızınız düşükken bile tekneye dümenle tam hakimiyet kurabiliyor olmanız.

Hanse, yeni nesil teknelerinde dümen palasını uzun tutarak tekneye olan kontrolü artırmayı hedefliyor. Bu özellikle az mürettebatla yapılan seyirlerde yanaşma ve karadan ayrılışta çok önemli. Hatırlarsanız eski 50 feet teknelerde özellikle yanaşırken tornistana verdiğinizde tekne bir türlü söz dinlemez ve palamarla beraber birden fazla manevra yapmak zorunda kalırdınız. Hanse 508’de böyle bir şey söz konusu bile değil. Dümenle tekneye tek başınıza rahatlıkla hakim olduğunuz gibi ayrılma ve yanaşmalarda teknenin önünde bulunan baş pervane sayesinde kolayca tüm manevraları yapabiliyorsunuz.
Hanse 508 - Salon
SEYRİ KOLAYLAŞTIRAN DONANIMLAR
Bu durum yelken için de geçerli. Hanse 508, 22 metrelik Selden bir armaya sahip ve teknedeki tüm donanım sadece bir kişinin tek başına kolay seyir yapabileceği şekilde tasarlanmış. Bütün halatlar dümen dolaplarının yanındaki elektrikli Lewmar vinçlere geliyor. Böylelikle dümeni tutarken bir düğmeye basarak yelkenleri açıp kapamanız veya ayarlarını yapmanız mümkün oluyor. Cenova self-tacking olduğu için manevralarda iskotalara dokunmanıza, vinç çevirmenize veya bir başkasının yardımına ihtiyacınız kalmıyor. Yani bu tekneyle bir kaptana ihtiyacınız olmadan dilediğiniz gibi seyir yapabilirsiniz.

Test teknemizde reacher cenova bulunmuyordu ama daha performanslı yelken yapmak isteyenler için reacher cenova, 200m2’lik asimetrik balon ve daha performanslı yelken kumaş opsiyonları da sunuluyor. Ayrıca direği kolayca trim etmeniz için teknede hidrolik kıç ıstralyası da bulunuyor. Düşük havalarda yelken yapmayı büyük ihtimalle istemeyeceksinizdir. Ama tekne 80hp gücünde Yanmar saildrive ile donatılmış. Makine 2200 seyir devrinde 8kt sürate ulaşıyor. Teknede uzun mesafeler rahatlıkla yolculuk yapmanızı sağlayacak sancak ve iskele olmak üzere 280 litrelik yakıt tankı var.

Hanse 508 test yazımızın devamını Mayıs 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.