Hibritin gücü

Hibritin gücü

Toyota RAV4 Hybrid

SUV tutkunları için üretilen yeni Toyota RAV4, hibrit versiyonuyla üst düzey performans, kapasite ve güvenlik sunuyor.

Yazı: Kadir Pirasoğlu

Birçok alanda kullandığımız hibrit teknolojisi artık günümüzün vazgeçilmezi olmuş durumda. Toyota bu konuda otomobil endüstrisindeki teknolojik öncüler arasında yer alıyor. SUV segmentinde 2017 ve 2018 yılını “Dünyanın en çok satılan SUV modeli” olarak tamamlayan Toyota RAV4, beşinci jenerasyon hibrit versiyonuyla karakteristik bir tasarım, daha üst düzey performans, kapasite ve güvenlik sunuyor.

Toyota’nın TNGA platformunu kullanan ilk SUV modeli olan RAV4 Hybrid; güçlü tasarımı, daha alçak ağırlık merkezi, artan gövde dayanımı, daha iyi yol tutuş, yüksek konforlu kabin alanı ve geniş bagaj kapasitesiyle segmentinde dikkat çeken özelliklere sahip.

GÜÇLÜ TASARIM

Tasarımı orijinal RAV 4’e göre daha güçlü olan yeni Toyota RAV4 Hybrid ’te sürücünün görüş kabiliyetini artırmak için bir dizi yenilik yapılmış. TNGA platform sayesinde kaput seviyesi 15mm alçaltılarak görüş açısı genişletilirken dikiz aynasında kameralı teknolojiye geçilmiş. İstenildiğinde konvansiyonel olarak otomatik kararan aynanın böylece direkt arkadaki yolu ve trafiği yansıtacak şekilde göstermesi sağlanmış.

Ayrıca dışarıda 18inç alüminyum alaşım jantlar, tavan rayları, LED farlar; iç tasarımdaysa 7inç dokunmatik multimedya ekranı ve direksiyonun arkasında yine 7inç’lik TFT çoklu bilgi ekranı yer alıyor. Kullanıcıları oldukça mutlu edecek bir diğer özellik olarak kablosuz şarj ünitesi ve elektrikli bagaj kapağı tüm donanım seviyeleri için standart olarak sunuluyor.

YÜKSEK PERFORMANS

Toyota RAV4’ün yeni 2.5 litre Hybrid Dynamic Force motoru, yakıt ve emisyon verimliliğini biraraya toplarken daha fazla güç ve daha dinamik bir sürüş becerisi sunuyor. Kendi kendini şarj eden hibrit sistemi ilk kez yeni RAV4’te kullanılmış. Geliştirilen hibrit sistemi sayesinde yeni bataryalar yüzde 11 daha hafiflerken şanzıman kaybı oranı da bir önceki seriye göre yüzde 25 azalmış.
Dört çeker modelde 222hp güç üreten hibrit motor, güç ve hızlanma açısından oldukça etkileyici performanslar sunuyor. RAV4 Hybrid bu sayede 100 km/s hıza sadece 8.1 saniye gibi kısa bir sürede ulaşıyor. 100 kilometrede 4.5 litre tüketime sahip olan RAV4 Hybrid, kilometre başına 103 gram emisyon salgılıyor.

Elektrikli dört çeker AWD-i sistem kombine edilmiş. Hibrit motor sayesinde yakıt verileri düşerken performansından da ödün vermemesi hedeflenmiş. Çevreci SUV tutkunları için üretilen yeni Toyota RAV4 Hybrid 336 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
İLETİŞİM: toyota.com.tr