Akdeniz arabeski

Akdeniz arabeski

Alternatif müzik sahnesinden genç bir isim Melike Şahin. Hüzün dolu şarkılarına rağmen neşeli ve hareketli. İçi daraldığında kendini su kenarına atan Melike’yi bu kez su üstüne çıkardık.

Röportaj: Selcen Tanınmış Fotoğraflar: Osman Uğur Video: Kadir Pirasoğlu

Albümlerin dinlenmediği, televizyonda kliplerin izlenmediği bir dönemdeyiz. Yeni sanatçılar artık playlistlerde, youtube kanallarında ve instagramda liste başı oluyor. Özellikle de alternatif müzik yapan sanatçılar… Melik Şahin de kısa sürede sosyal medyada öne çıkan ve şimdi hatırı sayılır bir dinleyiciye sahip genç bir isim. Profesyonel müzik hayatına BabaZula’nın vokalisti olarak adım atan Şahin, kendi yoluna yaptığı single’larla devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olan 1989 doğumlu Şahin’in aldığı eğitim şarkı sözlerinde kendini gösteriyor. Naif ve güçlü yorumuna insanın kalbine işleyen kelimeler eşlik ediyor. Suyun tedavi edici yanı vardır ya işte biz de Melike’yi denize çıkaralım da bu içindeki acı sönsün dedik ve Sailist ekibinden yelken eğitmeni Barış Ersemiz’le birlikte Kalamış’tan denize çıktık. Ve bu neşeli, hareketli çocuktan o sözler nasıl çıkıyor diye hayrete düştük. Söyleşimiz her zamanki gibi burada, videomuzu ise Youtube/Oşinaryus kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Sıcağı sıcağına hemen sorayım. İlk yelken dersi sana ne hissettirdi?
Sanki geç kalınmış yepyeni bir alan burası ve buraya girsem mi diye düşünüyorum. Yelken öğrenmeye başlasam mı diye düşündürttü bu seyir bana.

Melike Şahin seyir
İlk kez denize çıkmıyorsun. Her yıl mavi yolculuk yapıyorsun. Bu daha farklı bir deneyim oldu sanırım, epey çalıştırdık seni.
Şimdiye kadar hep turistik amaçlı tekne üzerindeydim, bunda doğru çok çalıştırdınız beni ama güzel oldu. Bir heveslendim doğrusu.
Buluştuğumuzda bir tekne alma hayalin olduğunu söyledin. Bu ders bu hayalini ne yönde etkiledi?
Şöyle. Tekne alırım, dümende olurum ama bir gemicimiz, bir yardımcımız olsun, bir ekiple takılmayı çok isterim.

Konfor seviyorsun anladığım kadarıyla.
Çok severim.

O zaman aslında yarış teknesi pek sana göre değil.
Değilmiş!

Yine de bir yelkenli yarışına katılmak ister miydin?
Hiç istemem. Hayatın hiçbir alanında yarışı sevmem ben.

Melike Şahin röportaj yazımızın devamını Haziran 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.