Formula 350 Sun Sport

Formula 350 Sun Sport

Formula 350 Sun Sport

Amerikalı tersane Formula’nın performansı yüksek, süratli ve konforlu modeli Formula 350 Sun Sport ile Moda açıklarında seyre çıkıyoruz.

YAZI VE FOTOĞRAFLAR: Kadir Pirasoğlu

Amerika’da Thunderbird Boats ismiyle bilinen Formula’nın sektörde 63 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Firma Amerika’nın Georgia eyaletine bağlı Decatur’daki 55 bin metrekarelik üretim tesisinde Bowrider, Crossover Bowrider, Super Sport Crossover, Sun Sports, Performance Cruiser ve Yacht olmak üzere altı farklı seride 24 ilâ 45 feet arası performansa dayalı lüks ve konforlu tekneler üretiyor. Deneme seyrine çıktığımız 350 modeli Formula’nın Sun Sport serisinde yer alıyor. Bu performans odaklı, lüks ve dikkat çekici modeli daha önce hem Tuzla Eurasia Boat Show’da hem de CNR Avrasya Boat Show’da incelemiş olsak da test seyri için teknenin suya inmesini beklememiz gerekti.

Formula Boats, Türkiye için yeni bir marka gibi görünse de aslında sürat seven sportif tekne tutkunlarının birçoğu markayı yakından tanıyor. Ülkemizde yetkili distribütör olarak satış ve pazarlama faaliyetlerini yürüten Uting Ltd. Şti ise 1975 yılından bu yana denizcilik sektörüne yedek parça ve yan sanayi ürüten deneyimli bir firma.

Fuarlarda gördüğümüz 350 Sun Sport modeliyle artık seyre çıkmaya hazırız. Firma yetkilileri Arif Can Tüzün ve Suna Arıkboğa ile Kalamış Marina’da buluşup, tekne hakkında ön bilgilendirmeleri aldıktan sonra seyir için halatları fora ediyoruz.

Formula 350 Sun Sport - Salon
Formula 350 Sun Sport – Salon

KULANIŞLI GÜVERTE PLANI

Model 10.67 metre boya, 3.28 ene sahip. Test teknemizde olduğu gibi uzatılmış yüzme platformu istenildiğinde tam boyu 11.56 metreye çıkıyor. Yüzme platformu ve yürüme yolları tik benzeri kaymaz bir malzemeden üretilmiş. Tike yakın sert yapıdaki malzeme içerisindeki silisyum sayesinde kaymanızı engellerken darbelere karşı da dayanıklı. Yüzme platformunu ayrıca merdivenli ya da deniz koltuklu olarak tercih edebiliyorsunuz. Bu modelde deniz koltuğu var; açıldığında hem iki kişi deniz üzerinde oturabiliyor, hem de denize iniş ve çıkışınızda merdiven olarak kullanabiliyor. Denizden çıktığınızda kolayca duş alabilmeniz için teknenin iskele bordasına bir duş teknesi yerleştirilmiş.

Yüzme platformundan havuzluğa iskele taraftaki yürüme yolundan ulaşılıyor. İskeleye eviyesi, buzdolabı ve saklama alanları olan bir mini-mutfak; sancağa ise U şeklinde, altı kişinin rahatlıkla oturabileceği oturma grubuyla yemek masası yerleştirilmiş. Özel bir malzemeden üretilen masanın üzerinde dört adet sabit bardaklık bulunuyor. Oturma grubunun altı saklama alanı olarak ayrılmış. Kullanılan koltuk sisteminde hiçbir yerde ahşaba yer verilmemiş. İskeleti Starlite denilen sentetik malzemeden üretilmiş ve çift aşamalı bir menteşe kullanılmış. İçerisindeki Dryfast özellikli sünger koltuğun su tutmasını sağlıyor. Ayrıca üzerindeki koruma katmanı sayesinde döşeme kirlendiğinde hafif nemli bir bezle silinerek kolayca temizlenebiliyor. Havuzluk üstünde standart olarak bir radar kemeriyle bimini tente var.

Formula 350 Sun Sport test yazımızın devamını Haziran 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.