Ice 60

Ice 60

ICE60-test

Marco Malgara tarafından yaratılan şık bir tasarıma sahip Ice 60’ı La Spezia’da test ettik.

Stiller geçici olabilir. Zamana karşı koyabilmek için stilden, estetikten fazlası gerekir; ilk heyecan kaybolmaya başladıktan sonra sonsuz bir huzur hissi gibi…

İtalyan tasarımları her zaman stil sahibi olmuşlardır; bununla birlikte, son yıllarda İtalyanlar tarafından tasarlanan, inşa edilen teknelerde devrimsel bazı gelişmeler oldu. Zaten oldukça kalabalık denebilecek performans-gezi teknesi piyasasına sıcak iklimlerde ve hafif rüzgârda kendini gösteren yeni markalar girdi.

Bu tekneler kusursuz güverteleri, sığ havuzlukları, geniş güneşlenme alanları ve bot garajlarıyla hoşa giden hatlara sahipti. Grand Soleil ve Solaris seri üretimde en köklü isimlerdi, ancak bir süre önce Italia Yachts, Mylius ve Eleva gibi firmalar pazara katıldı.

Büyüleyici yeni 60ft modeli ile Ice Yachts da iyi bir örnek. Peki bu marka yalnızca stil yaratma konusunda mı maharetli yoksa daha fazlasını mı sunuyor? Türkiye’de Atölye Kazaz’ın temsilciliğini yaptığı markaya birlikte bakalım…

Ice görece yeni bir marka, ancak tanınmış bir tasarımcı ve tersane ile çalışıyor. Tekneleri Umberto Felci tarafından çiziliyor ve 80 kadar büyük siparişe özel inşa gerçekleştirmiş olan eski CN Yacht 2000’in Milano yakınlarındaki tersanesinde üretiliyor.

ICE60-guverteIce Yachts bir yelkencinin bu tersane tarafından sekiz adet üretilmiş olan bir Felci 61 gezi-yarış teknesi aramasıyla doğmuş. Marco Malgara üreticilerin görüşleri ve tersanenin tarihine aşık olmuş ve bu ilgi altı yıl önce tersaneyi satın alarak Ice Yachts’ı kurmasına neden olmuş.

İlk projeleri orijinal Felci 61 ile aynı çizgileri paylaşan, ancak ondan biraz daha geniş ene ve daha yüksek bordolara sahip Ice 62 olmuş. Arkasından Ice 44, Ice 33 ve Ice 52 gelmiş. Sonuncusu ile Yılın Avrupalı Yatı seçimlerinde bir deneme seyri yapmış olmamız bu yılın başlarında suya inen yeni Ice 60’la ilgilenmemiz için yeterli bir nedendi.

Ice 60 test yazımızın devamını Ağustos 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.