Jeanneau Leader 40

Jeanneau Leader 40

Jeanneau Leader 40

Kullanışlı ve yenilikçi detaylarla donatılmış Jeanneau Leader 40’ın marifetlerini yerinde görmek için Ataköy açıklarında deneme seyrine çıkıyoruz.

Yazı: Kadir Pirasoğlu – Fotoğraf: Osman Uğur
Bu boy tekneler Jeanneau’nun uzmanlık alanına giriyor. Fransız tersane Leader serisiyle son yıllarda iyi bir ivme yakaladı. Bu hoş tasarımlı ve işlevsel tekneleri incelemeye başladığımızdan beri Leader 40’ı da merak ediyorduk. Merakımızı gidermek için soluğu Jeanneau Motoryatlar Türkiye temsilcisi Karina Yatçılık Satış Müdürü Mert Özbatur’un yanında aldık ve Ataköy Marina’dan Adalar açıklarına doğru deneme seyrine çıktık.
Jeanneau Leader 40, open ve hardtop olmak üzere iki farklı şekilde sunuluyor. Seyre çıkacağımız tekne dört mevsim kullanışlılığı nedeniyle Türkiye’de ve Akdeniz çanağında sıklıkla tercih edilen hardtop modeli.

PERFORMANS
Test teknemiz joystick kontrollü çift 300hp Volvo D4 makineyle donatılmış. Güvertede dört kişiyiz. Yakıtımız çeyrek, suyumuz ise tam dolu. Marinadan joystick kontrolü sayesinde bir iki hamlede kolayca ayrılıyor, Adalar’a doğru 700 devirde (rölanti) 5 knot’la yavaş yavaş yol almaya başlıyoruz. 1000 devirde 6.5 knot, 1400 devirde 8.7 knot, 2000 devirde 12.5 knot, 2400 devire geldiğimizde ise ekonomik seyirde 16 knot’ı görüyoruz. Michael Peters tarafından tasarlanan Leader 40’ın yüksüz ağırlığı sadece 7.5 ton. Gövdeyle uyumlu D4 makineler sayesinde tekne güçlü ve rahat bir performans sergilerken, 16 knot’tan 25 knot’a kadar konforlu bir seyir sunuyor. Test seyrimiz sırasında 3500 devirde (tam yol) maksimum 31.6 knot sürate ulaşıyoruz. Burada teknenin uzun süredir denizde kaldığı için altının kirli olduğunu hatırlatalım. Bu hızda yaptığımız tam yol alabandalarda Leader 40 atik bir tekne olduğunu, dümen dinlediğini ve kendi dalgasında fazlaca sarsılmadan yol alabildiğini gösterdi. Yine de dalgalı havalarda ve manevra sırasında kendinizi bir yere sabitlemenizde yarar var. Test bitiminde joystick kumanda sayesinde marinadaki yerimize, çıkışta olduğu gibi kolayca yanaşıyoruz. Modelde joystick kumandaya ek olarak baş manevra pervanesi de opsiyonel olarak sunuluyor.

Yazının devamı Ocak 2017 sayımızda..

Jeanneau Leader 40 - Master kamara
Jeanneau Leader 40 – Master kamara
Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.