Kriz öncesine dönüyoruz – Gianguido Girotti

Kriz öncesine dönüyoruz – Gianguido Girotti

Gianguido Girotti – Beneteau Yelkenli Tekneler Pazarlama DirektörüKriz öncesine dönüyoruz

Beneteau, yelkenli sınıfında yeni bir lüks seri üreteceğini duyurduğunda herkes kadar biz de meraklanmıştık. Türkiye temsilcisi Tezmarin aracılığıyla biraraya geldiğimiz Beneteau Yelkenli Tekneler Pazarlama Direktörü Gianguido Girotti’ye yeni model Oceanis Yachts 62’yle ilgili detayları ve sektörle ilgili öngörülerini sorduk.

Beneteau, Oceanis Yachts 62’yi lüks sınıfındaki ilk yelkenli olarak lanse etti. Bu sınıfta nasıl bir yol zlemeyi planlıyorsunuz?
İlk modeli 62 olan bu yeni seriyle gurur duyuyoruz. 55-70ft arası teknelerden oluşacak bu seriyle daha rafine iç mekanların yanı sıra yüksek kalite ve inşa standardı arayan kullanıcıların isteklerine cevap vermeyi hedefliyoruz.

Büyük pencereler ve zarif çizgiler Oceanis Yachts 62’nin göze çarpan özellikleri. 62’yi muadillerinden ayıran özellikleri neler olacak?
Yüksek kalite, kusursuz müşteri hizmetleri ve inşa anlamında gelişim bizi segmentteki en iddialı marka haline getirecektir.

Sizce yelkencilerin beklentileri son yıllarda değişiklik gösterdi mi?
Otellerden otomobillere, her sektörde karşılaştığımız bir şey varsa o da kalite ve konfor standardının her gün yükseldiğidir. Biz de her alanda yükselen bu standardı kendi ürün ve hizmetlerimizde karşılama amacı güdüyoruz.

Farklı markalarda farklı görevler üstlenmiş biri olarak Beneteau’nun ayrıcalıklarını nasıl tarif edersiniz?
Denizcilik sektörünün dünyada en tanınmış markasında çalışıyor olmaktan gurur duyuyorum. Beneteau’nun ünü şans eseri kazanılmış değil; firmayı tanıdığınızı ne kadar düşünseniz de Beneteau deneyimini, firmanın teknik birikimini ve yetkinliğini ancak içine girince anlayabiliyorsunuz. Firmamızın muazzam deneyimi ve sektörel yaklaşımı bizi her zaman rakiplerimizin birkaç adım ötesinde konumlandırıyor.

Türkiye pazarı hakkındaki düşünceleriniz neler? Sizce Türkiye piyasasının Akdeniz çanağındaki konumu nedir?
Hem hacim hem de yatların boyu açısından Türkiye pazarı özel tekne sahipleri için de charter’cılar için de referans pazarı haline gelmiş durumda.

Türkiye’deki Beneteau kullanıcılarıyla Avrupalı Beneteau kullanıcıları arasında belirgin farklar var mı?
Dünyanın her köşesinden müşterimiz var. Biz de ürünlerimizi ve tekliflerimizi kendilerinin ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillendiriyoruz. Örneğin, Kuzey Avrupalı bir kullanıcı yazları bir Türk müşterinin yarısı kadar güneşli gün görüyor. O yüzden onlara sunduğumuz tekneyi elbette daha soğuk ve yağmurlu günleri hesap ederek şekillendiriyoruz.

Gianguido Girotti – Beneteau Yelkenli Tekneler Pazarlama DirektörüGenel olarak 2008’den bu yana sektörümüz iyileşme gösteriyor. Sonuçların yavaş yavaş kriz öncesi dönemdeki değerlere döndüğünü söyleyebilirim.

CNR Avrasya Boat Show’u nasıl buldunuz?
Bu fuar ürünlerimiz için her zaman iyi bir vitrin olduğunu kanıtlıyor. Ziyaretçilerin kalitesi ve ilgisi her zaman etkileyici seviyede oluyor.

Sektör 2008’den bu yana küresel boyutta zorluklar yaşıyor. 2016 ve yakın gelecek için tahminleriniz var mı?
Bu konuda çok şey söyleyemem ama piyasanın genel olarak 2008’den bu yana iyileşme gösterdiğini ve sonuçların yavaş yavaş kriz öncesi dönemdeki değerlere döndüğünü söyleyebilirim.

Ekonomik açıdan zorlu geçen bu dönemde markalar ne gibi çözüm yollarına başvuruyorlar? Beneteau satış stratejisini ne gibi formüller üzerine kuruyor?
Yakın gelecekte piyasaya nasıl yaklaştığımızı izlemenizi tavsiye ederim. Genel olarak bir fikir vermem gerekirse; stratejimizi, rekabetin her zaman bir-iki adım ötesinde kalmamızı sağlayacak, katma değer yaratan ürünlerimiz üzerine kuruyoruz. MBY