Marex 310

Marex 310

Marex 310 - Sailor-denizcilik

Manevra becerisi, süratli seyri ve hacimli yaşam alanlarıyla Marex’in yeni Sun Cruiser modeli Marex 310, iyi bir spor tekne izlenimi uyandırıyor.

Şaftlar mı, kuyruk tahrikler mi daha iyidir? Mercury mühendisi Charlie Strang, 1948 yılında bir otomobil motorunu kıçtan takma motorun alt ünitesiyle birleştirdiğinden beri bu tartışma sürüyor. Her iki sevk seçeneğini savunan farklı görüşler olsa da, Marex 310 Sun Cruiser’ı test ederken başımıza geldiği gibi pervaneye bir şey dolandığında kuyruk tahriklere ulaşmak şaft tahriklerden çok daha kolay.

Performans testi sırasında suda yüzen ve patlak bir futbol topuna benzeyen bir şeyin yakınından geçtik. Cisim o kadar küçük ve Studlan Körfezi’nin dalgalarında görmesi o kadar zordu ki bunun bir çeşit balıkçı şamandırası olduğunu anlamamız mümkün değildi. Belli ki bölgedeki balıkçıların uygun gördüğü şamandıra metodunu akıl edemeyecek kadar naiftik, çünkü etrafından dolaştıktan kısa bir süre sonra devirimiz düştü ve yükümüz nedeniyle makine epey zorlandı. Karmaşık bir halat yumağı, Duoprop’un etrafına dolanarak başımıza iş açtı.

Eğer şaft tahrikli bir tekne olsaydık işimiz bitmişti. Teknede dalış maskesi yoktu, olsa bile soğuk ekim sabahı suya dalmaya pek niyetimiz olmazdı. Fotoğrafçımızın olduğu Botnia Targa’nın bizi çekmesi gerekecekti. Neyse ki birkaç kez tornistanla biraz gevşetip, elle pervaneleri ters yönde birkaç kez döndürerek kurtulmayı başardık ve testimize devam ettik.

Marex-310-SalonMarex, tasarım ve dinamik nedenleriyle kuyruk tahrikleri tercih etmiş; ancak pratik ve kullanışlı tekne inşasına bu denli odaklanan bir tersane kuyruk tahriğin bu açıdan da kullanışlı olmasına çok sevinecektir. Daha büyük 375’le benzer bir plana sahip 310’un havuzluğuna çok özen gösterilmiş. Akıllıca tasarlanmış bu alan pek çok tasarım detayıyla donatılmış. Bu detayların en güzel örneği birkaç saniye içinde havuzluğu kapatabilen perde tente sistemi. Tenteler hardtop’ın altındaki dik yuvalarda saklanıyor ve raylar üzerinde hareket ederek ortada buluşuyor. Ön ve arkadaki açılır tavanlar da kapatıldığında fermuar ve çıtçıtlarla uğraşmaya gerek kalmadan tamamen korunaklı bir güverteye sahip oluyorsunuz.

Yazının devamı Şubat 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.