Marinalarda neler oluyor?

Marinalarda neler oluyor?

Son yıllarda hızla artan marina ücretleri amatör denizcilerin yakındığı konuların başında geliyor. Biz de marinaların sezon kampanyalarına ve yeniliklere yer verdiğimiz dosyada bu önemli soruyu Türkiye’nin önde gelen marinalarının sorumlularına sorduk.

Hazırlayan: Kadir Pirasoğlu, Betül Usta

MERSİN MARİNA

Doğal ve kültürel zenginlikleri, neredeyse 12 ay yatçılığa elverişli iklimi nedeniyle Mersin Marina, konumuyla Akdeniz çanağının doğusunda önemli avantajlara sahip. Mersin Marina tekneciler için, su ve elektrik, tuvalet, duş ve çamaşır yıkama yerleri, yangın söndürme sistemi, 24 saat gemici ve güvenlik, palamar, çekek ve karada park imkânı,160 ton kapasiteli gezer vinç (travel lift), akaryakıt ikmal istasyonu, kullanılmış atık su kabul istasyonu, bakım ve onarım, yat malzemeleri işletmesi, helikopter pisti gibi hizmetler sunuyor.

Mersin Marina
Mersin Marina

 

Marina, şehir marinası anlayışıyla yatçıların dışında Mersin’de oturan veya tatil amacıyla gelen tüm konuklara da hitap edebilecek yaşam alanlarına da sahip. Marinada, markalar, restoran, kafe ve barlar, eğlence merkezi, çocuk oyun parkı, spor salonu, süpermarket, eczane gibi çeşitli aktivite alanları bulunuyor.

Mersin Marina Genel Müdürü Ali Erkan Bezirgân; marina fiyat artışlarını, “Denizlerimizde gezen yerli ve yabancı tekne sayılarının her yıl sürekli artması ve kıyılarımızın yabancı tekneler için önemli bir rota haline dönüşmesine karşılık, barınma ve bağlama yeri ihtiyacını karşılayacak altyapı yatırımlarının yeterli seviyelere ulaşamaması, arz talep dengesinden kaynaklı marina fiyatlarını etkilemektedir. Yeni marinalar inşa edilmeden deniz turizm sektörü geliştirilemez.” sözleriyle açıklıyor.

Bezirgân, marina yatırımlarının uzun ve masraflı süreçler olduğunu belirterek sözlerine, “Marinalarda yıllar içinde ortaya çıkan bakım, onarım ve yenileme masrafları aynı zamanda fiyat belirlemesini etkiliyor. Ayrıca Türkiye’deki aşağı yukarı her marinada en azından güvenlik-gemici hizmetlerinde çalışan üç vardiya vardır. Ama yurt dışında saat 17.00’den sonra kimseyi bulamazsınız. Hafta sonları da öyle… Marina işletmeciliğimiz insan gücüne dayanır ve bu gücü yaratan marina personelidir. Bu durum marinaların fiyatını etkiliyor” diye devam ediyor.

D-Marin Göcek
D-Marin Göcek

 

D-MARİN

Operasyonlarını, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, Hırvatistan, Arnavutluk, Malta, Yunanistan, Karadağ ve İspanya’da sürdüren D-Marin, 25 marinasıyla misafirlerine birinci sınıf marina deneyimi yaşatmaya devam ediyor. Yatırımlarını her geçen gün artıran D-Marin, geçtiğimiz yıl İtalya’daki marina sayısını altıya çıkardı ve İtalya böylece, grubun en fazla marinasının bulunduğu ülke oldu.

D-Marin, Türkiye’deki Didim, Göcek ve Turgutreis marinalarında, hem denizde hem karada hizmet veriyor. Misafirlerine özel hazırladıkları D-Marin Premium Marinas uygulamasıyla, online rezervasyon yapılabiliyor. Tekne sahipleri, uzaktan teknelerinin yerini seçerek ödemesini yapıp, elektriğini suyunu da dijital olarak ödeyip marinadan ayrılabiliyor. Bu uygulama marinalarda özellikle çok yoğun tekne değişiminin olduğu zamanlarda ayrıcalıklı bir hizmet olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte tekneciler, akıllı pedestaller sayesinde uygulama üzerinden QR kodunu okutarak elektrik ve su harcamalarını da görüntüleyip, yönetebiliyor. Bu yenilik sayesinde tekne sahibi ön büroya gitmeden tüketim miktarı hakkında bilgi alabiliyor, elektrik su hizmetini aktive edebiliyor.

Yıllık misafirlere ücretsiz olarak, Sense4Boat ile birlikte su alma, yangın ve batarya şarjı gibi olası risklere karşı teknelerinin durumunu görüntüleyebildikleri sensörler de veriliyor. Turgutreis ve Didim Marina’larındaki güneş paneli yatırımları sayesinde D-Marin, temiz enerji hizmeti de sunuyor. D-Marin Ülke Müdürü Can Akaltan, “Amacımız misafirlerimize eforsuz bir yatçılık deneyimini, sürdürülebilir bir şekilde sunmak.” diyor.

Can Akaltan, son yıllarda artan marina fiyatlarını, “Gerek arz/talep durumu, gerekse enflasyondaki ve maliyetlerdeki artış, fiyat politikaları üzerinde olumsuz bir etki oluşturuyor. Bu artışları tartışırken, mutlaka tekne fiyatlarındaki artışı da göz önünde bulundurmak gerektiğini düşünüyoruz. Zira ülkemizdeki marina bağlama fiyatlarındaki artış, tekne fiyatlarındaki artışın epey altında kalıyor.” sözleriyle değerlendiriyor.

Kampanyalar:
– Happy Berth Days kampanyasıyla, yıllık bağlama yapan misafirler diledikleri D-Marin marinasında ücretsiz olarak yedi gün konaklayabiliyor.
– Yedi günü aşan konaklamalarda ise yüzde 40’a varan indirim avantajı sunuluyor.

Marinalarda Neler Oluyor? dosyamızın devamnını Mayıs 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.