Balığın iade-i itibarı: Denizden

Balığın iade-i itibarı: Denizden

Masterchef Moderatörü ünlü şef Mehmet Yalçınkaya “Balığın iade-i itibarı” motto’suyla hazırladığı ve 35 yıllık kariyerinin birikimiyle oluşturduğu 84 çok özel tarif içeren ilk kitabı “Denizden” ile azalan balık çeşitliliğine dikkat çekiyor.

Mehmet Yalçınkaya, özel tarifleri ve fotoğraflar eşliğinde sergilediği ilk kitabı Denizden ile deniz mahsullerinin hikayesi, pişirilme teknikleri, eşsiz lezzetlere dönüştürülme aşamaları ve sunumunu en ince ayrıntılarına kadar anlatıyor.

Şef kitabıyla ayrıca, çevre problemleri sebebiyle tehlikeye giren balık sayısının azalmasına da dikkat çekiyor. Kitabın tanıtımında, “Dünyanın en büyük sorunlarından biri olan küresel ısınmayla deniz suyu sıcaklığının yükselmesi bir yandan denizlerdeki canlı çeşitliliğini tehdit ederken, diğer yandan çalışma saatleriyle sofra kurmaya ve yemek yapmaya zamanı daralan Z kuşağının balık tüketimindeki seçimleri, sofralarımızda geçmişte büyük yer tutan balığın daha az tüketilmesini sağlıyor.” deniyor.

Yalçınkaya’nın MYK Restoranda yaptığı 84 çok özel tarifin yer aldığı “Denizden” kitabı İstanbul lansmanında gündeme getirdiği sürdürülebilir bir dünya için deniz mahsullerinin doğru zamanlamayla tüketilmesi ve üretilmesi gerçeğiyle bireylerin de sorumluluğuna dikkat çekiliyor.

Ünlü şef yaptığı açıklamada “Dikkat diyorum! Bundan 50 yıl sonra çocuklarımız belki de hamsi balığını bilemeyebilirler. Sofralarda balık eskisinden daha az tüketildiği gibi, gittikçe yok olmaya başlayan bir yemek kültürünün parçası olabilir. İşte bu nedenle Denizden kitabım bir anlamda Balığın iade-i itibarını sağlayacak, diğer yandan bireye düşen sosyal farkındalığı artıracak” diyor.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.