Selden otomatik anayelken sarma sistemi

Selden otomatik anayelken sarma sistemi

Selden Otomatik Anayelken Sarma SistemiDirek içi anayelken sarma sistemlerinin çekiciliğinin gerisinde çok basit bir konsept yatar: Iskota köşesi halatını alırken yelkenin kontrollü şekilde açılmasına izin vermek. Peki ya tüm bu işler otomatik olabilseydi, böylece yelken tek başına güvertede olan biri tarafından tek bir tuşla açılıp sarılabilse veya camadana vurulabilseydi, nasıl olurdu?

İşte bu Selden’in Synchronised main furling (SMF) sistemiyle tam olarak başardığı şey. Sistemin iki en önemli elemanı direk içi elektrikli motor ve bu motorun senkronize olduğu, ıskota köşesi halatını kontrol etmek için kullanılan Selden’in kompakt E40i elektrikli vinçlerinden biri.

Her iki motorun da kendi kontrol üniteleri var ve Selden’in SEL-Bus’ını (canBus tipi bir ağ) kullanarak ıskota köşesi halatı aşırı yüklenmeden güvenilir bir çalışma için arayüz bağlantılı tasarlanmışlar. E40i vincin hızı yük belirlenen bir seviyenin üzerine çıktığında otomatik olarak azaltılıyor.

Selden Otomatik Anayelken Sarma Sistemi İşleyişi

Kullanımda olmadığında sistem gereksiz enerji tüketimini önlemek için uyku moduna geçiyor. Alçak voltajlar için gerekli kalın ve kaba kablolardan kaçınabilmek ve daha küçük boyutlu motorlar kullanabilmek için teknenin 12V veya 24V DC enerjisi 42 volta dönüştürülüyor.

Direk içi motor da dahil sistem Selden’in yıllardır 36-50ft arası boylarda kullanılan RB ve RC sarma direk kesitlerine sahip teknelere kolayca monte edilebiliyor. Ürün yelken alanını hassas biçimde tek bir tuşla kontrol etmeye değer veren tekne sahipleri ve yelken için gerekli fiziksel gücü azaltmak isteyenler arasında tutulacak gibi duruyor.

İletişim: marineffects.com

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.