Ödüllü X-Yachts X4³ yenileniyor

Ödüllü X-Yachts X4³ yenileniyor

X-Yachts’ın 2016 yılında tekne tutkunlarının beğenisine sunduğu “Pure X” serisinin ilk modeli X43, “MK II” versiyonuyla yenileniyor. X-Yachts Tasarım ve Mühendislik Direktörü Thomas Mielec’in “serinin en büyüğü olan X56‘nın daha küçük bir versiyonu” olarak tanımladığı yeni X43‘ü dünya prömiyerinin yapıldığı 2016 yılından bu yana 100 adetten fazla satıldı.

Gövdesi ve baş bodoslaması yeniden tasarlanan X-Yachts X43 MK II versiyonunda su hattının uzunluğu artırılarak sağlanan ekstra kıç genişliği sayesinde pupa seyri performası daha iyileştirilmiş ve genişleyen havuzlukla birlikte konforu daha da artmış olacak. Ayrıca artan direk yüksekliği sayesinde büyüyen yelken alanı uzun bowsprit (cıvadra/baston) sayesinde daha büyük asimetrik yelken kullanımını mümkün hale getirerek performansı arttırıldı.

X-Yachts X43‘ün yenilenen üst güverte tasarımı diğer Pure X modelleriyle aynı düzeye getirilmiş. Standart olarak klasik genoa yelkenle tasarlanan teknede istenirse opsiyonel olarak kendinden tramolalı (self-tacking) flok alınabiliyor, ancak bu opsiyon alınmazsa üst güvertedeki gömme self-tacking ray yuvası kapatılarak güvertenin estetik hemzemin (flush) görünümü korunuyor. Önceki tasarıma göre daha estetik ve korunaklı olacak şekilde yeniden tasarlanan serpinti körüğü seyir sırasında dümenciye daha iyi bir pruva görüşü sağlıyor. 

Ödüllü X-Yachts X43 modeli yenileniyor
Kamaralardaki güverte pencereleri, X40 ve X46‘da olduğu gibi daha iyi havalandırma, sade ve estetik görünüm sağlayacak şekilde aynı tipte açılabilir bölmelerle tasarlanmış.

İç mekân tasarımında yenilenen gövde kalıbı ve havuzluk tabanının yükseltilmesi sayesinde kıç kamaralarda ve tuvalette tavan yüksekliği artırılmış. Kamaralardaki güverte pencereleri, X40 ve X46‘da olduğu gibi daha iyi havalandırma, sade ve estetik görünüm sağlayan lumbozlarla aynı tipte açılabilir bölmelerle tasarlanmış. 

Ocak 2022’de suya indirilmesi planlanan X-Yachts X43 MK II versiyonunun iç mekânları için ayrıca Thomas Mielec, “En iyi şekilde çalıştığını bildiğimiz şeyleri değiştirmeye gerek olmadığı için şimdilik iç mekan düzenini korumaya karar verdik.” diyor.

İLETİŞİM: x-yachts.com/tr