Pershing 8X

Pershing 8X

Pershing 8X - Test seyri

İtalyan tersanenin güçlü, performanslı ve seyirde müthiş keyif veren yeni modeli Pershing 8X ile test seyrine çıktık.

Pershing’in gücü teknenin idaresinde. Tersanelerin çok azı teknelerine ensenizdeki tüyleri dikleştirecek türden yetenekte manevra kabiliyeti yükleyebiliyor. Şu da var ki şöhret kazanıldığı gibi yitirilebiliyor; yetenekleri mükemmelin biraz altında kalan bir modelin, seleflerinin zorlukla kazandığı saygının kaybolmasına neden olması işten bile değil.

İdare ve manevra konusunda Pershing doğal olarak tek isim değil. Fakat marka spor tekne sürat ve idare özelliklerini en üst İtalyan lüksüyle bir araya getirmek konusundaki çabalarıyla özgün bir yerde duruyor. Ve bu konumu korumak gittikçe daha çok çaba gerektiriyor.

Markanın yeni 8X modelinde Ancona tersanesi hızlı bir tekneyi aynı zamanda lüks (veya tam tersini) yapmaya çalışan her tasarımcıyı zorlamış olan klasik kararsızlıkla yüzleşmek zorunda kalmış. Lüks, konfor anlamına geliyor ve konfor için alana ihtiyaç var. Performans güç demek ve güç, büyük makineler ve tanklar da ancak büyük hacimlerle mümkün olabiliyor. Ancak tüm bu çelişkili talepleri karşılayabilecek hacimde bir gövde üretmek mümkün değil, çünkü performans gövdeleri narin olmak zorunda ve yüksek hacimli gövdeler de zayıf bir idare anlamına geliyor. Ya da böyle olduğu iddia ediliyor… Pershing’in bunu değiştirmeyi dilediği anlaşılıyor. Bu yeni modelin üretim serisinde yerini alması öngörülen Pershing 82, 5.5m ene sahipti. 8X daha geniş. Bu flybridge’li bir aile gezi teknesinde karşılaşacağınız bir boy-en oranı demek; öte yandan 8X makine dairesinde 5276hp güç ve kıç tarafında bir çift Top System yüzey tahrik sistemi taşıyor. Bu normal değil.

Garaj, bir bot le jet-ski'yi alabilecek büyüklükte.
Garaj, bir bot le jet-ski’yi alabilecek büyüklükte.

BOYUT ÖNEMLİDİR

Doğal olarak amaç yaşam yerlerini daha büyük ve daha lüks yapmak. İlave en, salonun -yan güverteleri 82’de olduğu gibi feda etmeden- çok hoş ve geniş göründüğü ana güvertede etkin olarak kullanılıyor. Ama belki de en dikkat çekici gelişme iskele taraftaki eğimli karbon mezarnanın içine gizlenen flybridge merdiveni.

Aşağıda, ekstra enin aranacağı öncelikli yer iki kişilik misafir kamaralarında yatakların arasındaki mesafe. Yataklar aynı zamanda daha geniş ve daha uzun görünüyor, aynı durum VIP ve master süitlerde de söz konusu. Tavan yükseklikleri de artırılmış. 8X’in geliştirilmiş master süit yerleşim planı tüm eni kullanan bir kamarada yarattığı ferah mekânla alt güvertede hacim hissine önemli bir kazanım getiriyor. Önceki model gibi, 8X de bir veya iki çift kişilik misafir kamarası seçeneğiyle sunuluyor.

Belirgin ilave enin ağırlığa neden olması mümkün, ancak bu örnekte bundan kaçınılmış; 8X en az 82 kadar iyi bir performansa sahip ve MTU 2000 serisinin ayak izinde daha fazla beygir gücü bulunmuyor. Bu nedenle üstbina tamamen hafif karbon elyafla üretilmiş, kalıplarda vinilester yerine vakum infüzyonlu epoksi reçine kullanılmış ve tekne önceki modele göre daha büyük olmasına karşın, sadece 700kg daha ağır.

Pershing 8X test yazısının devamını Nisan 2021 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..