Rüya ülke: İtalya (Bölüm-1)

Rüya ülke: İtalya (Bölüm-1)

Alman çift Thomas ve Jutta Kittel, Marlow 72 model tekneleriyle 2019 ilkbahar ve yaz aylarında Fransa’nın Menton kentinden başlayarak İtalya’yanın en sevilen kıyılarını dolaşıyorlar.

Geçen yıl Almanya’daki bağlama yerimizden çıkıp Portekiz’e, İspanya sahili boyunca Balearikler, Fransa ve Korsika’ya kadar bir seyir yapmıştık. Bu kez sıra Fransa’nın Menton kentinden yola çıkarak Ligurya sahili boyunca güneye, Sicilya ve ötesine geçerek İtalya’ya doğru devam etmekte. Bu yolculuğu şimdi yazıyor olsak da aslında 2019’de, pandemi dünyayı sarmadan çok önce gerçekleşmişti.

Planlanan çıkışımızdan 14 gün önce Azura, Menton’da suya indirildi. Geçen kış bildirdiğimiz işlerin yüzde 85’i tersane tarafından tamamlandı. Şimdi son bir hamleyle işe girişiyoruz ve biz demir almadan önce bu işlerin ne kadarını tamamlayabileceğimize dair bahis oynuyoruz. Yola çıkmak üzere motorları çalıştırırken, tersane işçilerinden biri hâlâ jelkottaki son pas lekelerini çılgınca cilalıyor, bu arada yönetici de tentelerdeki yanlış takılmış kopçaları sökmekle meşgul. Ancak denize açılır açılmaz, tekrar suya dönmenin mutlu ritmine alıştığımızda, tüm gerginlikler dümen suyumuzda kalıyor. Seyrimizin ilk günü bizi sınırdan İtalya’nın Imperia kentine götürüyor. Pupadan esen hafif rüzgâr ve önümüzdeki bulutsuz gökyüzü ile seyir mutluluk içinde geçiyor. Zamanı paslı yerleri kendimiz cilalamak ve teknedeki rutinimize alışmak için kullanıyoruz. Denizdeki bu huzur dolu günlerden çok keyif almamıza karşın, Akdeniz her zaman turist broşürlerinin sizi inandırmaya çalıştığı kadar sakin olmuyor. Kışın, tabii baharda da, buradaki fırtınalar da en az Atlantik’tekiler kadar sert olabiliyor. Fransa’nın güneyi ve İtalya’nın kuzeyindeki kıyıların çoğunun dağlık yapısı, kimi zaman kısa bir süre önce, kimi zaman ise hiç uyarı vermeden gelen güçlü rüzgârlardan etkileniyor. Hoş olmayan, hatta tehlikeli bir durumla karşılaşmamak için sürekli hava durumuyla meşgul olmanız gerekiyor.

Rüya ülke italya
Cinque Terre

HAVADA BAHAR KOKUSU

Cenova’ya işte böyle mevsim dışı şartlarda, dalgalı bir deniz ve gri bir gökyüzü eşliğinde vardık. Kent, en az dört marina alternatifiyle ziyaretçi teknelere geniş bir seçenek sunuyor. Biz, kentin tarihi bölgesine yakın, modern ve bakımlı bir marina olan Marina Porto Antico’da karar kıldık ve aborda olabileceğimiz bir bağlama yeri bulunca şaşırdık. Kara elektriğine bağlanmak için ücretsiz adaptör sağlanıyor ve hem elektrik, hem de su, bağlama ücretine dahil. Liman ofisinin sıcak karşılaması da marinayla ilgili olumlu izlenimimizi pekiştirdi.

Hareketli bir limanın işleyişi hoşunuza gidiyorsa burası tam size göre: Yolcu gemileri, feribotlar, yük gemileri, tankerler, turistler ve ufak sürat tekneleri sürekli gidip geliyor. Yaklaşık 600 bin nüfusuyla Cenova, İtalya’nın altıncı büyük kenti ve Liguria bölgesinin başkenti. Bu korunaklı doğal limanda önceleri ufak bir kent olarak kurulan Cenova yüzyıllar içinde gelişerek, bağlantıları Ortadoğu, Afrika ve Batı Akdeniz kıyılarından Atlantik’e kadar uzanarak, güçlü bir ticaret merkezi haline gelmiş. 1451 yılında bu kentte doğan ve 1492’de Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb sayesinde Cenovalı denizcilerin becerileri dünyaca üne kavuştu.

Rüya ülke İtalya gezi yazısının devamını Nisan 2021 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..