Prestige 520

Prestige 520

Prestige 520 testi inceleme

Aradığınız, her mevsim keyfini süreceğiniz flybridge’li bir tekneyse; güzel görünümlü, sağlam ve kullanışlı yeni Prestige 520 ’ye mutlaka bir göz atmalısınız.

Yazı: Kadir Pirasoğlu

Prestige 520 markanın altı yıl önce piyasaya sürdüğü ve o zamandan beri 500’ün üzerinde sattığı popüler 500 modelinin gelişmiş hali. 500 ile aynı gövde üzerine üretilen yeni model müşterilerden alınan geri bildirimler doğrultusunda yenilenmiş özelliklere ve dekorasyona sahip.

Değişiklikler gövdeden başlıyor; 500’ün fiberglası el yapımıyken Prestige 520’ninki reçine infüzyonlu olarak üretiliyor. Gövdenin yukarısında ancak dikkatli bakanların görebileceği yerleşim değişiklikleri var. Havuzluktaki L şeklinde kanepe, flybridge’deki daha modern/açılı dümen, tekrar tasarlanan radar kemeri, başta yeri ayarlanabilir arkalıklı güneşlenme minderi gibi yenilikler dikkat çekiyor.

Prestige 520 - Havuzluk

ETKİLEYİCİ YERLEŞİM

Teknenin havuzluğuna tik kaplı hidrolik yüzme platformundan veya sancaktaki borda kapısında geçiliyor. Havuzlukta L şeklinde oturma grubu ve yemek masası bulunuyor. Havuzluğun altına çift kişilik bir mürettebat kamarası yerleştirmiş. Tercihe göre burası Williams Minijet veya alçak profilli bir 285 Turbojet alacak genişlikteki bot garajı olarak da kullanılabiliyor.

Havuzluktan salona giriş iskele tarafa açılan dört parçalı sürgülü cam kapıdan yapılıyor. Geriye yerleştirilen tam donanımlı mutfak salona, havuzluğa ve flybridge’e servisi kolaylaştırıyor. Mobilyalarda yapılan değişiklik hem bir koridor hem de yan kapı için yer açarken salondan yan güverteye geçişi kolaylaştırıyor. Burada kolaylıkla girip çıkmaya yetecek kadar aralık var. Bu yenilik teknedeki konukların dışarı çıkmak için dümencinin yanından sıkışarak geçmek zorunda kalmasını önlemek için düşünülmüş. Dümen mahallinin arkasında yer alan oturma bölümü akıllıca tasarlanmış; seyir halindeyken daha iyi manzara sunmak üzere oturma bölümü mutfaktan bir kot yükseltilmiş. Dümenin iki kişilik koltuğu bir düğmeye basılarak alçaltılıp yükseltilebiliyor. Yükseltildiğinde dümenle aynı seviyede denizi görebiliyorsunuz, alçaltıldığında ise salonda oturan 10 kişiyle aynı seviyeye iniyorsunuz. Salon kesintisiz camlar ve kullanılan açık renk mobilyalarla gün ışığında bolca yararlanıyor.

KULLANIŞLI YAŞAM ALANLARI

Yaşam alanları 520’nin güçlü özelliklerinden biri. Aşağıda üç kamaralı bir yerleşim bulunuyor. Vasattaki master kamaraya mutfağın karşısındaki merdivenlerden direkt geçiş sağlanmış. Bu, tekne sahibinin mahremiyetini artıran önemli bir detay. Doğal ışıktan bolca yararlanan tüm ene oturan kamaranın tavanı ideal yükseklikte ve geniş gövde camlarıyla aydınlık ve ferah.

İskele tarafta dinlenme bölümü ve çalışma/makyaj masası yer alıyor. Kamaranın iskele tarafındaki köşesine açılı bir dolap yerleştirilmiş; genelde teknelerde bu alan kullanılmaz ya da kablolara ayrılır, fakat burası bir ya da iki haftalık seyre yetecek kadar giysinizi asabileceğiniz büyüklüğe sahip.

Prestige 520 inceleme yazısının devamını Şubat 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.