Havuzdan okyanusa

Havuzdan okyanusa

Havuzdan okyanusa - 2018 Şubat ayı editoÇoğumuzun sık sık rastladığı bir olaydır, denize çıkmak isteyen bir adam, gönülsüz bir eş ve çocuklar ya da (Türkiye’de nadir de olsa) denize çıkmak isteyen bir kadın, gönülsüz bir eş ve çocuklar…

Oysa bir tekne aldın mı ailenle uzun seyirler yapabilmelisin. Aileyi aile yapan biraz da ortak hayallerdir. Peki ailenin tüm üyelerini denize çıkmaya nasıl heveslendirir insan?

İngiliz yelkenci Caspar Craven, bu sayıyı hazırlarken beni kendine hayran bırakanlardan biri. Craven’in bu konuda gösterdiği ciddi çabadan öğrenilecek çok şey var.

Ailesini dünya turuna hazırlamak için önce ailece havuza yazılmışlar mesela. Amacı çocuklarının suya ve suda hareket etmeye alışmasıymış. Sonra yazları sık sık plajlara gidip akıntıyla ve dalgalarla tanıştırmış onları. Ardından bir kano ve şişme botla denize çıkmaya başlamışlar. “Burada da amacım denizde kendilerine güvenmelerini sağlamaktı” diyor Craven. Bunu; eve denizcilik dergileri almak, çocuklara yelkenden bahsetmek, güvenli sularda seyir, bir dizi kurs ve dünya turu takip etmiş.

Emek emek çaba harcamış tüm ailesini denize çıkarmak için. Öyle kapıdan girip “Hadi tekne aldım denize” dememiş yani… Ailesine denizi sevdiremeyenlere duyurulur. Hazır fuarı bol bir aydayız; alın eşinizi, çocuklarınızı fuarları ziyaret edin, tekneleri tanısınlar, çocuklar için yapılan aktivitelere katılsınlar, bir iki bağ öğrensinler… Sonra belki siz de Craven gibi havuzdan dünya sularına doğru yelken açarsınız…

Sevgiyle.
Selcen Tanınmış
selcen@motorboatdergi.com