Rafnar 40

Rafnar 40

Kendini kanıtlamış gövde yapısıyla her türlü hava ve deniz koşulunda konforlu ve güvenle kullanabileceğiniz Rafnar 40, artık Türkiye’de üretiliyor.

YAZI: Kadir Pirasoğlu

İzlandalı Rafnar, 2005 yılından bu yana özellikle profesyonel kullanıcılar, devlet kurumları veya özel sektördeki denizcilik ihtiyaçlarını karşılayacak dayanıklılık, denizde stabilitesi güçlü ve güvenlik odaklı tekneler üretiyor.

Rafnar’ın kurucusu Össur Kristinsson tarafından tasarlanan dayanıklı gövde yapısı İzlanda Sahil Güvenlik ve Arama Kurtarma Birimi ile yakın işbirliği içinde geliştirilmiş ve dünyanın en sert deniz koşullarına sahip yerlerinden biri olan Kuzey Atlantik’te test edilmiş. En kötü hava ve deniz koşullarında güvenli ve konforlu bir şekilde seyir yapması amaçlanan modeller her türlü ağır deniz koşullarından en az etkilenecek şekilde geliştirilmiş.

Rafnar ÖK Hull patentli gövde yapısının en büyük özelliği dalgaların üzerinden atlamak yerine içinden yararak geçmesi ve dalgaları absorbe ederek güvenli bir seyir deneyimi yaşatıyor olması. Gövde yapısı, deplasman ve V tabanlı gövdenin bir karışımı. Deplasman gövdeli teknelerdeki gibi omurga ortada yer alıyor ve omurganın arkasında da V taban bulunuyor. Böylece özellikle yüksek dalgalı denizlerde teknede normal V gövde yapılarına göre daha az çarpma ve zıplama etkisi yaşanması sağlanıyor.

Su omurganın etrafından geçerek omurganın arkasında basınç oluşturuyor ve böylece baş tarafı kaldırmadan teknenin tamamını suyun üstüne doğru kaldırıyor. Görüşü hiçbir zaman kaybetmiyorsunuz, deniz her zaman iyi bir görüş açısıyla önünüzde kalıyor.

Rafnar 40 test yazısının devamnını Ocak sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.