Ejderhanın uyanışı: BYD Atto 3

Ejderhanın uyanışı: BYD Atto 3

Dünyanın lider elektrikli araç üreticisi BYD (Build Your Dreams)’nin, eylül ayında gerçekleştirdiği marka lansmanın ardından Türkiye’deki ilk modeli olan BYD Atto 3’ü test ettik.

Yazı: Selcen Tanınmış

BYD, sekiz yıl 200 bin km batarya garantisi veriyor.
BYD, sekiz yıl 200 bin km batarya garantisi veriyor.

1995’ten beri üretim yapan, Çinli yüksek teknoloji şirketi BYD (Build Your Dreams) batarya üretiminde öncü bir marka. Türkiye’ye gelen ve test etme fırsatı bulduğumuz Atto 3’te kullanılan demir ve fosfattan oluşan blade batarya da bu tecrübenin bir ürünü. Zorlu testlerden geçen batarya dünyanın en güvenli pilleri arasında yer alıyor.

BYD’nin global pazar için ürettiği tam elektrikli C SUV segmentindeki BYD ATTO 3, Türkiye’de en üst donanıma sahip versiyonu olan Design paketiyle 1.590.000 TL’lik fiyatla satışa sunuldu. Markanın daha ilk aydan gördüğü ilgiyi BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun, lansmanda yaptığı konuşmada şu sözlerle dile getirdi: “İlk duyurumuzu yaptıktan sonra, iletişim kanallarımız üzerinden yoğun bir ilgi ve taleple karşılaştık. Şimdiden BYD modellerine sahip olmak isteyenlerin sayısı 22 bini aşmış durumda. Bu talebin yaklaşık yarısını BYD Atto 3 modeli oluşturdu.”

Kapı içlerindeki bu detay gitar telleriyle özdeşleşmiş.
Kapı içlerindeki bu detay gitar telleriyle özdeşleşmiş.

Alman otomobil tasarımcısı Wolfgang Egger’in imzasını taşıyan modelin ön tasarımı Çin’de çok önemli bir sembol olan ejderhanın bakışlarından ilham almış. Tasarımcılar “Otomobilin kapılarının kilidini açtığınızda, ön ve arka LED aydınlatma grubu bir ejdarha ilk kez uyanıyormuş gibi yavaşça aydınlanır ve sizi selamlar” sözleriyle anlatıyorlar otomobili. Model gerçekten de ilk bakışta farklı olduğunu gösteriyor.

Genç ve dinamik tasarımın yanı sıra kullanıcı dostu detaylarla da öne çıkan otomobil iç dizaynda spor ve müzikten ilham almış. Havalandırma ızgaraları, ağırlık plakalarına benzetilirken farklı kapı açma kolları da spor aletlerine gönderme yapıyor. Ön ve arka kapı içlerinde yer alan kırmızı detaylar ise gitar telleriyle özdeşleşmiş. BYD Atto 3, elektrikli bir şekilde dönebilen, dikey ya da yatay kullanılabilien 15.6inç boyutunca büyük bir dokunmatik ekrana sahip. Multimedya ekranından klima, koltuk ısıtma ve aklınıza gelebilecek her türlü araç özelliği kontrol edilebiliyor.

BYD Atto 3’ün standart versiyonu “standart” algımızı değiştirecek nitelikte. Model; Elektrikli açılabilir panoramik sunroof, elektrikli bagaj kapağı, 18inç alaşım jantlar, sürdürülebilir vegan deri direksiyon ve koltuklar, elektrikli ayarlanabilir sürücü ve ön yolcu koltuğu, ısıtmalı ön koltuklar, müzik ritmine duyarlı çok renkli ambiyans aydınlatması, 15.6 inç elektrikli dönebilir multimedya ekranı, 8 hoparlörlü ses sistemi, sesli komut sistemi ve akıllı telefon kablosuz şarj özelliklerini standart olarak sunuyor. bydauto.com.tr

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

  • 7.3 saniyede 0-100 km/s Hızlanma Süresi
  • 420 km WLTP Karma Sürüş Menzili
  • 29 dakikada yüzde 30’dan yüzde 80’e Hızlı Şarj Süresi
  • Maksimum sürati saatte160 km
  • Maksimum güç (kW) 150
  • Batarya tipi : BYD Blade batarya (LFP)