Yeni nesil hibrit teknolojisi: Citroen C5 Aircross

Yeni nesil hibrit teknolojisi: Citroen C5 Aircross

Konforlu SUV modelleriyle kullanıcıların beğenisini kazanan Citroën, iddialı modeli C5 Aircross’un yeni hibrit versiyonuyla kasım ayından itibaren Türkiye yollarında yerini alıyor.

Yazı: Kadir Pirasoğlu
Citroën, özellikle sunduğu konfor özellikleriyle nam salmış bir marka. Citroën’in sürüş, teknoloji, oturma alanı, güvenlik gibi konularda iddialı modeli C5 Aircross, hazırlanan “ë-Series” adındaki özel versiyonuyla yollarda daha güçlü.

SUV modelleriyle pazardaki satışlarını her geçen gün artıran marka; yeni nesil, şarj gerektirmeyen hibrit C5 Aircross Hybrid 136 ë-DCS6 ile kasım ayında Türkiye satışa sunulacak.

Citroen C5 Aircross - Kokpit
Citroen C5 Aircross – Kokpit

ETKİLEYİCİ TASARIM

Citroën, C5 Aircross’un özel koleksiyonun simgesi olarak sedefli beyaz gövde rengini tercih ederken, isteyen kullanıcılar için mevcut renk seçeneklerinde sunuluyor. Prestijli, zarif ve dinamik bir kimlik ortaya koyan gövde rengi, Citroën C5 Aircross’un grafik ögelerle şekillendiren siluetini daha da hareketli ve karakterli bir şekilde yansıtmasına imkân tanıyor.

Sedefli siyah tavan “ë-Series” versiyonunda standart olarak sunulurken, yine standart donanımdaki koyu renkli arka camlarla birlikte akıcı ve dinamik bir bütünleşme sağlıyor. 19 inçlik, siyah renkli “ART” alaşım jantların da eklenmesiyle, taban ve tavan bölgesindeki siyah unsurlar, sedefli inci beyaz gövde renginin daha da öne çıkmasını sağlıyor.

Yolculara ve yolculuklara değer vermek üzere geliştirilen iç mekânda detaylara verilen önem dikkat çekiyor. Markaya özgü koltuk tasarımlarında, koltuğun üst kısmında uygulanan bant şeklindeki balıksırtı deseni, kabindeki yatay tasarımı tamamlıyor.

KESİNTİSİZ ENERJİ

Citroën C5 Aircross Hybrid 136 ë-DCS6’nın yenilikçi hibrit teknolojisi, 100 kW güç üreten yeni nesil 136hp PureTech benzinli motora ek olarak 21 kW elektrik motoru, yeni elektrikli çift kavramalı şanzıman ë-DCS6 ve bazı sürüş koşullarında otomatik olarak şarj olan 48V bataryadan oluşuyor.

Son derece hassas hızlanma performansı sunan hibrit sistem, aynı zamanda eşdeğer bir benzinli motordan yüzde 15’e kadar daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunu sağlıyor. Şarj gerektirmeyen elektrik deneyimi, kesintisiz ve akıcı bir sürüş sağlıyor.

Sürüş modları ve enerji geri kazanımı otomatik olarak yönetiliyor. Böylece şehir içi kullanımının yaklaşık yarısı tamamen elektrikli ve sıfır emisyon modunda yapılabiliyor. citroen.com.tr