Yeni nesil hibrit: Toyota Corolla

Yeni nesil hibrit: Toyota Corolla

Türkiye yollarında en sık gördüğümüz modellerden biri olan Toyota Corolla, beşinci nesil hibrit teknolojisiyle kullanıcısına daha iyi bir sürüş deneyimi, daha yüksek performans ve daha fazla verimlilik vaat ediyor.

Yazı: Kadir Pirasoğlu

Otomobil sektöründeki 60 yıla yakın köklü bir geçmişi ve 25 yıllık hibrit tecrübesiyle Toyota’nın segmentindeki en iddialı modeli olan Corolla, pazara sunulduğu ilk günden bu yana, Türkiye’nin en çok satan hibrit modeli unvanın sahibi olmaya devam ediyor.

Hibrit teknolojisi geliştirilerek kısa bir süre önce makyajlanan ve beşinci nesil olarak satışa sunulan Toyota Corolla, Türkiye yollarındaki yerini geçtiğimiz aylarda aldı. 1.5 litre benzinli ve 1.8 litre hibrit motor seçeneğiyle sunulan yeni Corolla kullanıcısına iyi sürüş deneyimi, daha yüksek performans ve daha fazla verimlilik sunuyor.

Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi için daha hızlı ve sezgisel tepkiler veren multimedya sistemi...
Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi için daha hızlı ve sezgisel tepkiler veren multimedya sistemi…

TASARIM DETAYLARI

Dış görünümde ön ızgara tasarımı, sis farı çerçevesi ve yeni jantlar beşinci nesil Corolla’da dikkat çekici değişiklikler… Otomobilin iç mekânına geçtiğinizde en büyük değişiklik 10.5 inç dokunmatik multimedya ekrana sahip yeni Toyota Touch 2 Multimedya Sistemi. Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi için daha hızlı ve sezgisel tepkiler veren multimedya sistemi, kablosuz Apple CarPlay ve kablolu Android Auto akıllı telefonlarla kolayca entegre edilebiliyor.

Yeni lityum iyon bataryasıyla daha güçlü ve verimli hale gelen, elektrik motoru ve benzinli motoru kombine eden yeni nesil hibrit 1.8 litrelik sistemin gücü yüzde 15 artırılarak 140hp’ye çıkarılmasıyla 185 Nm tork üretiyor. Corolla Hybrid’in sıfırdan 100km’ye hızlanması 1.7 saniye iyileştirilerek 9.3 saniyeye indirilmiş. Performans geliştirmeleriyle birlikte verimliliği de artırılan Corolla Hybrid’in yakıt tüketimi 100km’de ortalama 4,5-4,7 litre.

Yeni Corolla, zengin donanımlarıyla öne çıkan 10 farklı versiyonla sunuluyor. Vision, Dream, Dream X-Pack, Flame X-Pack ve Passion X-Pack versiyonlarına sahip Corolla’da giriş seviyesi olan 1.5 litre benzinli Vision versiyonu, altı ileri manuel şanzıman veya CVT otomatik şanzımanla tercih edilebiliyor.

Her zaman sürücü, yolcular, yayalar ve diğer trafik kullanıcılarının güvenliğini ön planda tutan Toyota, yeni modelde gelişmiş teknolojilere sahip Toyota T-Mate sistemiyle yolculuklarda daha güvenli bir deneyim sağlamayı hedefliyor. Yeni Corolla, ayrıca sürüş ve park destek asistan sistemlerinin de dahil olduğu üçüncü nesil Toyota Safety Sense Akıllı Güvenlik Sistemi ile sunuluyor. toyota.com.tr