Riva rüyası Fiat 500 Riva Special Edition ile karaya çıkıyor

Riva rüyası Fiat 500 Riva Special Edition ile karaya çıkıyor
Fiat 500 Riva Special Edition
Fiat 500 Riva Special Edition

Riva Yacht’ın lüks ikonu haline gelen Aquariva Süper modelinden esinlenilerek üretilen Fiat 500 Riva Special Edition, donanımı ve performansıyla sahibine keyifli bir sürüş vadediyor.

Yazı: Kadir Pirasoğlu
İtalya’nın önemli tersanelerinden Riva’nın 1842 yılında İtalya’nın kuzeyinde yer alan Sarnico kasabasında başlayan tekne üretimi günümüzde Ferretti Group bünyesinde hız kaybetmeden devam ediyor. Tersanenin 172 yıllık tecrübesiyle üretilen ve gerçek bir lüks ikonu haline gelen modelleri arasında Aquariva Süper modelinin ayrı bir yeri bulunuyor. 33 ft’lik tekne yumuşak ve şık çizgileriyle Riva’nın geleneksel zarafetini mükemmel şekilde temsil ediyor. Ahşap gövdesi ve elegan bir görünüme sahip deri detaylarla süslü kumanda paneli ve dümeni, tek tuşla açılan elektrikli bimini (tente) klasik hatlara sahip tekneye yenilikçi bir hava verirken, Aquariva Süper’i zamana meydan okuyan bir başyapıta dönüştürüyor.

Fiat 500 Riva Special Edition ise İtalyan otomobil devi Fiat’ın ilk olarak 1957 yılında üretimine başladığı, tasarımıyla tarz yaratan ve yıllar içerisinde yakaladığı 4 milyon adetlik rekor satış rakamıyla otomobil sektöründe önemli bir yer edinen modeli olmayı başardı. 2007 yılında yenilenerek global bir lansman ile dünya genelinde yeniden tanıtılan ve 2015 yılında makyajlanarak bir kez daha otomobil severlerin beğenisine sunulan Fiat 500, bu defa“Riva”versiyonuyla karşımıza çıkıyor. Ağustos ayında Avrupa’yla aynı zamanda Türkiye’de de satışa sunulan Fiat 500, bir dünya markası olan Riva Yatçılık’ın, İtalyan şıklığını gözler önüne seren işbirliğini simgeliyor. İki önemli İtalyan markasını biraraya getiren yeni versiyon, Riva Aquariva Süper’in kullanıcısına sunduğu kendine özgü özelliklerden esinlenilerek tasarlandı.

Göze çarpan ilk yenilik, el boyaması akça ağacı ile özel akaju ağacı paneller ve yenilenen torpido tasarımı.
Göze çarpan ilk yenilik, el boyaması akça ağacı ile özel akaju ağacı paneller ve yenilenen torpido tasarımı.

TASARIMDA RIVA DOKUNUŞLARI

Otomobil, Riva’nın en özel teknelerinde kullandığı ‘Gece Mavisi’ gövde rengine sahip. Dış tasarımda Riva logoları, sunroof, krom ayna ve kapı kolları ile 20 kollu, 16 inçlik elmas kesimli alüminyum alaşımlı jantlar dikkat çekiyor. Riva etkisini yansıtan asıl dokunuşlar otomobilin içine girildiğinde daha net bir şekilde anlaşılıyor. Göze çarpan ilk yenilik, el boyaması akça ağacı ile özel akaju ağacı paneller ve yenilenen torpido tasarımı. Panellerde ahşabın ömrü boyunca esnekliğini ve gücünü koruması için karbon destekler kullanılmış. Vites topuzu ve kapı içleri de tek parça ahşap oyularak hazırlanmış. Koltuklar, İtalyan mobilya üreticisi Poltrona Frau’nun ürettiği fildişi rengi deriyle kaplanarak Aquariva Süper’de hissedilen lüks ve yüksek kalite yansıtılmaya çalışılmış. Sürüş göstergeleri ve hız sayacı için hazırlanan TFT ekran, dijital bir sürüş deneyimi sunuyor. Ön konsolda yer alan 7 inç dokunmatik ekranlı U Connect sistemi bulunuyor. Bluetooth ve ses tanıma özelliğinin de yer aldığı sistemde USB girişleriyle her türlü multimedya bağlantısı destekleniyor. En üst seviye teknik özelliklerle donatılan otomobilde güvenlik için yedi adet hava yastığı ve bol miktarda elektronik güvenlik donanımı yeralıyor. Tasarımıyla göz dolduran Fiat 500 Riva’da 1.2 litre 69hp, TwinAir 85hp ve TwinAir 105hp motor seçenekleri bulunuyor.

Koltuklar, İtalyan mobilya üreticisi Poltrona Frau’nun ürettiği fildişi rengi deriyle kaplanarak Aquariva Süper’de hissedilen lüks ve yüksek kalite yansıtılmaya çalışılmış.
Koltuklar, İtalyan mobilya üreticisi Poltrona Frau’nun ürettiği fildişi rengi deriyle kaplanarak Aquariva Süper’de hissedilen lüks ve yüksek kalite yansıtılmaya çalışılmış.

Riva tutkunları için Fiat 500 Riva Special Edition olarak sadece 500 adet üretilen iki kişilik Fiat 500 Riva, Türkiye’de 1.2 Fire 69Hp Dualogic versiyonuyla 84.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.