Soyaslan’ın yeni ahşap katamaranı

Soyaslan’ın yeni ahşap katamaranı

Butik tekne üreticisi Soyaslan, dünyanın en uzun “cold-moulded” katamaranı olduğuna inanılan ahşap, CAT63 katamaranını piyasaya sürdü.

Butik tekne üreticisi Soyaslan, dünyanın en uzun “cold-moulded” katamaranı olduğuna inanılan katamaranı piyasaya sürdü. Toplam uzunluğu 19.37 m olan çarpıcı CAT63 projesi Tümer Design Studio’nun stil danışmanlığında, uzman Türk tersanesi tarafından tasarlandı ve inşa edildi.

Tekne, malzemesinden bağımsız olarak, ultra modern hatlarıyla da dikkat çekiyor. Beyaz üst güverte, flybridge’i gölgeleyen aerodinamik bir sert tavanla siyah camdan bir havuzun üzerinde duruyor gibi görünüyor.

Ahşabın uzun ömürlü olması ve yalıtım avantajları öne çıkıyor.

Soğuk kalıplama, bir tapa veya çerçeve üzerinde levhalar oluşturarak bir şekil yaratma yöntemi. Tekli ahşap parçalar, yüksek performanslı epoksiyle birbirine yapıştırılıyor, daha sonra da koruma ve uzun ömür için epoksiyle kaplanıyor. Böylesine karmaşık bir tasarımın soğuk kalıplama yapım süreci kullanılarak yapılmış olması, Soyaslan çalışanlarının becerilerini ve tasarımcılarının vizyonlarını gösteriyor.

Markanın kurucusu Can Soyaslan tecrübenin önemine dikkat çekerek “Bu yöntem için konuşacak olursak mühendislik ve üretim konusunda iyi bir deneyime sahibiz. Zaten 30 yılı aşkın süredir soğuk kalıplı yatlar tasarlıyor ve inşa ediyoruz. Bugüne kadar 100’ün üzerinde tekne ve yat ürettik” ifadelerini kullandı.

Bu üretimin avantajlarına dikkat çeken Soyaslan, “Kullanıcılar soğuk kalıplanmış bir yat ile metal bir yat arasındaki farkı anlayamaz. Pratikte ise gövdenin dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü kıyaslanamaz. Yüz yıldan daha fazla dayanabilen ahşap yatlar, titreşim, ses ve ısı yalıtımı açısından da çok daha iyi” yorumunu yaptı.

Ağırlık açısından karşılaştırıldığında soğuk kalıplamayla GRP arasında çok az bir fark söz konusu iken ahşap sürdürülebilir bir malzeme oluşu ve gerçek ustalık duygusuyla öne çıkıyor. Tekneye bindiğinizde ahşap gövdenin farkının anlaşıldığını vurgulayan Soyaslan, bunun daha sıcak hissettirdiğini belirtiyor.

Güneş enerjisinden yararlanıyor

Üretim süreci, CAT63’ün benzersiz özelliklerinden yalnızca biri. 63 ft katamaran, 8,5 knot seyir hızı ve 10 knot’un üzerinde maksimum hıza ulaşabiliyor ve ikiz Yanmar 110hp motorlarla destekleniyor. Gemide 60 kWh’lik devasa bir lityum pil ve sekiz adet 430W’lık güneş paneli bulunuyor. Teknenin mevcut kurulumla, geceyi klima çalışırken bile jeneratör olmadan demirde geçirebileceği belirtiliyor. Sekiz güneş paneli, jeneratör kullanımını minimuma indiriyor.

100 metrekarelik bir ana yelken, 58 metrekarelik bir pergel ve 145 metrekarelik dev bir erişim için Code Zero içeren cömert bir yelken planıyla teknenin ayrıca yelkenci yönü öne çıkıyor. Tekne deniz denemeleri sırasında 10 deniz mili hıza ulaşmış.

Teknede, sekiz konuk için iki büyük çift kişilik kamara ve iki ikiz yatak ve mürettebat için üç yatak bulunuyor. Tumer Design, rengarenk mavi ve turuncu desenli kumaşlarla harmanlanmış daha koyu renklerden oluşan nötr bir paletle modern ve minimal hissettiren bir iç mekan yaratmış. 3,5 m’lik tender taşıyabilen, elektrikle kontrol edilen büyük bir yüzme platformu bulunuyor. soyaslanmarine.com

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.