Sundeck 550

Sundeck 550

Sundeck 550 testi

Sundeck Yachts dünyada yeni yeni adından söz ettiren markalardan… İtalyan tersanenin Sundeck 550 modeli kaliteli ve ısmarlama inşa bir trawler arayanların mutlaka dikkatini çekecektir.

Cannes Körfezi’nde rüzgâr delice esiyor. Marina çevresindeki bayraklar kırbaç gibi şaklıyor, teknelerin başları sağanaklarda 30 knot’ı bulan rüzgârda inip kalkıyor. Havaya bakınca Sundeck 550 ile yapacağımız deneme seyrine çıkabileceğimizden kuşku duysak da, tersanenin ekibi tam da bu hava koşullarına uygun inşa edilen teknenin marifetlerini bize göstermekte kararlı gözüküyor.

Sundeck çoğumuzun çok fazla tanımadığı bir marka olsa da, İtalya Lavagna merkezli tersane Azimut Magellano’lara ve Absolute Navetta’lara meydan okuyan, trawler’lar üretiyor.

Yılda yaklaşık 20 tekne üretiyorlar ve her bir 550’nin üretimi dört ay sürüyor. Firma son derece de hırslı –web sitelerine göz atınca farklı boylarda trawler’ların yanı sıra Fjord benzeri bir 43 Open’ın ve 38m’lik bir süperyatın da planlarıyla karşılaşıyorsunuz. Sundeck 550 ile ilgili ilk izlenimimiz, bunun oldukça yalın bir tekne olduğu. Bunda tamamen beyaz üst yapının da, blok halindeki pencereler ve dik ön pencerenin de etkisi var.

Uzun flybridge güvertesi sabah güneşinde gözlerimizi rahatsız edecek kadar parlak beyazlıkta. Güverte, kalıplar, döşemeler, tente, hatta radar kaidesi bile bembeyaz; bu nedenle bazı yerlerde tik ya da döşemelerde farklı bir renk kullanımı bu hakimiyeti kıracak hoş bir müdahale olurmuş. Teknenin yerleşimiyse başarılı; misafirleri yemek kokusuyla rahatsız etmemek üzere geriye doğru yerleştirilen lavabolu barın ilerisinde, orta kısımda oldukça geniş bir yemek masası var. Tipik İtalyan dümenlerin her ikisi de konsoldan epey uzak yerleştirilmiş, dolayısıyla tekneyi idare etmek için ya otopilota güvenecek ya da ayakta dümen tutacaksınız.

Sundeck 550'in salonu ferah ve genişDışarıdaki sağlam görüntü içeriye de taşınmış; iç dekorasyonun tamamında sağlam mobilyalar ve konforlu kare kenarlı kanepeler göze çarpıyor. Kalitenin kokusu kendini hissettirse de, tekne sahibinin kişisel dokunuşları olmayınca içerisi biraz sade gözüküyor. Kıça doğru yerleştirilen mutfağın geniş kapakları açıldığında cömert boyutlarda bir tezgah, lavabo ve indüksiyonlu ocak ortaya çıkıyor. Karşısında ise dört derin buzdolabı var.

Sundeck 550 test yazımızın devamını Nisan 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.