Süperyat Clubswan 125

Süperyat Clubswan 125

Süper lüks yatların üreticisi Nautor’s Swan‘dan Juan Kouyoumdijan imzalı yeni bir tek gövdeli süperyat: Clubswan 125. Suya indirilmesinden birkaç hafta sonra Fastnet yarışında boy gösteren bu devasa yarış makinesi bugüne kadar yapılmış en büyük süper-maxi yelkenlilerden biri olarak kayıtlara geçti.

Rus milyarder Dimitri Rybolovlev‘in sahibi olduğu Skorpios isimli 125 feet‘lik yelkenli, aslında yüksek performanslı bir gezi teknesi olarak tasarlanmış olsa da daha sonra sahibinin isteği doğrultusunda rekorları kıracak şekilde bir değişikliğe gidilmiş.

Şubat 2017’de imzalar atıldıktan dört yıl sonra Swan yatlarının Finlandiya’daki Pietarsaari tersanesinde suya indirilen süper-maksi Clubswan 125, ağustos ayında katıldığı Fastnet yarışında ilk finiş yapan tekne ödülünü aldı. Teknenin kaptanlığını İspanya adına Tornado’da olimpiyat şampiyonu olmuş Fernando Echavarri yapıyor. Ekibin geri kalanı da Volvo Ocean Race ve America’s Cup gibi yarışlarda bulunmuş tecrübeli yelkencilerden oluşuyor.

Teknenin tasarımcısı Juan Kouyumdijan’dan 15 mil orsa ve rüzgâr hızından daha hızlı bir pupa performansına sahip bir tekne yaratması istenmiş. Tik ağacından güverte kaplamaları ve iç mekan mobilyaları çıkarılınca bu 6 tonluk bir hafifleme sağlanmış. 7,50 metrelik bükülebilir salmanın yanında bir de C tipi daggerboard kullanılmış. 8 tonluk ballast tankları 45 saniye içerisinde birinden diğerine transfer edilebiliyor. 660m2‘lik anayelken ve 550m2‘lik cenovasıyla güçlü bir orsa performansı sunan Skorpios, pupada 1300m2’lik asimetrik balonunu açınca 59 tonluk bir tekne değil de sanki bir 49er gibi dalgaların arasında süzülebiliyor. Middlesea Race ve Sydney-Hobart gibi yarışlar için tasarlanan tekne şu ana kadar kendi çapında bir süper-maksi ile karşılaşmadı.

Önümüzdeki aylarda kendi sıkletindeki Wild Oats ve Comanche gibi yelkenlilerle karşı karşıya geldiği zaman hangisinin daha hızlı olduğunu göreceğiz ancak daha büyüğü yapılana kadar en büyüğü Clubswan 125.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.