Asırlık Hulda Haliç Tersanesi’nde

Asırlık Hulda Haliç Tersanesi’nde

Akdeniz Heykeli’nin yaratıcısı olan dünyaca ünlü heykeltıraş İlhan Koman’ın içinde 20 yıl yaşadığı ve aynı zamanda atölyesi olarak kullandığı 116 yaşındaki teknesi “Hulda”, bakımının yapılacağı ve ardından koruma altına alınacağı Haliç Tersanesi’ne getirildi.

Ünlü heykeltıraş İlhan Koman’ın 20 yıl yaşadığı ve aynı zamanda atölyesi olarak kullandığı 116 yaşındaki teknesi “Hulda” 16 Kasım’da Haliç Tersanesi’ne getirildi. Bakım ve tutum işlemleri yapılacak asırlık gemi Şehir Hatları tarafından Haliç Tersanesi’nde koruma altına alınacak.

Uzmanların keşif ve incelemeleri sonucunda Hulda’da yapılacak işlemler belirlendi. Şehir Hatları’ndan yapılan açıklamada işlemler şöyle sıralaandı: “Kalafat yapılacak. Ağaçların hasarlı olanlarının tespiti yapılacak ve değişmesi gerekenler değiştirilecek. Gemi direklerinde hasar tespiti yapılacak ve gereken yerler onarılacak. Ana makinelerin bakımı yapılacak. Geminin sevk sisteminin çalışması ve sızdırmazlığı incelenecek. Şaft ve pervane kontrolü yapılacak.”

Hulda, 16 Kasım gecesi Haliç Tersanesi’ne ulaştı.

M/S Hulda hakkında

İlhan Koman, Hulda ile 20 yıl geçirdi.

37 metre uzunluğunda, 6.7 metre eninde, 2.70 metre derinliği olan, 145 ton ağırlığında, 395 metrekare yelken alanı olan M/S Hulda 1905’te Sjötorp Tersanesi’de inşa edildi. İlk sahibi bu yük teknesini İşveç’in batı kıyısında Dansö’de kargo taşımacılığında kullandı. 1965’te Kerstin ve İlhan Koman tarafından satın alınıp detaylı bir restorasyondan sonra içinde yaşamak ve çalışmak amacıyla köklü olarak dönüştürüldü.

Hem mekân hem zaman açısından evrensel değer taşıyan günümüzün ender dünya sanatçılarından biri olan İlhan Koman, çağdaş Türk ve İsveç sanatında eşi benzeri görülmemiş eserler üretti. 1921 yılında doğan ve 1986 yılında vefat eden dünyaca ünlü sanatçının hayatında Hulda büyük rol oynadı.

Komanlar, dostları, öğrencileri ile birlikte yazları Baltık Denizi’ndeki takım adaları gezerek, kışları Stockholm’ün Drottningholm semtinde demir atarak gezgin bir hayat sürdürdü Hulda’da.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.